TMMOB KADIN KURULTAY`I İÇİN ANKARA`YA GİDİYORUZ.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Mimar Mühendis ve Şehir Planlamacı Kadınlar olarak İki yılda bir tekrarladığımız TMMOB Kadın Kurultaylarının 3. sünü yapmak üzere 16-17 Kasımda Ankara`ya gidiyoruz.

3. Kadın Kurultayı;

Tarihsel Gelişim Sürecinde Kadın Hakları

Türkiye‘de Kadın Politikaları-Gericilik

Piyasacılık Sarmalında Kadınlar,

Toplumsal Cinsiyet Rolleri Açısından Türkiye‘de Kadın Emeği,

Kadına Yönelik Şiddet; Nedenleri ve Sonuçları,

Gezi Sürecinde Kadın,

TMMOB‘de Kadın Örgütlülüğü,

Türkiye de Kadının Durumu, konularının görüşülmesinden sonra Sonuç bildirgesinin hazırlanmasıyla sona erecektir.

Özellikle; Türkiye de kadının durumunu tartışıp değerlendireceğimiz Kurultayda; Biz üniversite okumuş kadınlar olarak, şuan ki sosyal politikaların her defasında kadın üzerinden yürütülüyor olmasından rahatsızlık duyuyoruz.

Toplum muhafazakâr bir yapıya büründürülerek; kadınların evlere hapsolup sadece çocuk doğurmakla görevlendirmeleri anlayışından derhal uzaklaşılması gerektiğini savunuyoruz. Çağdaş ve Demokratik bir ülke olma çabasındaki Ülkemize ve bizleri yönetenlere bu türden tartışma ve uygulamaları yakıştıramıyoruz. Kadın cinayetlerinin kat be kat arttığı, çocuk gelin sayısının, tacizin ve tecavüzün çoğaldığı ve neredeyse olağan sayılır hale geldiği bir dönemde, kadınların kürtaj hakkının elinden alınmasını, üniversite gençliğinin hemcinslerimizin namusu vurgulanarak baskı altına alınmasını ve çalışma yaşamındaki kadınların hakları üzerinden yapılmak istenenleri kabul etmeyeceğiz. Son zamanlarda çok yoğun hissedilen baskılara da sesiz kalmayacağız.

Kadınlar toplumun her kesiminde olmaya devam edeceklerdir. Hükümetin, kadınların üzerindeki yükleri hafifletecek çalışmalar yapması; çocuk, yaşlı ve hasta bakımı için ücretsiz yerler açarak, bu yükleri kadının üzerinden alması, kadının daha çok sosyalleşmesini ve daha çok istihdam edilmesini sağlaması gerekir.

Doğru kadın politikaları; ancak kadınlar tarafından üretilir ve kadınlar tarafından uygulanabilir. Yaşanılabilir, çağdaş ve demokratik bir ülke için birinci şart; kadınların en az erkekler kadar özgür ve erkekler kadar haklarının olmasıdır. Bu nedenle Önümüzdeki yerel seçimlerde bütün partiler listelerinde kadın adaylara %50 yer vermelidir.

TMMOB ESKİŞEHİR İKK KADIN KOMİSYONU 

Adına Hürriyet Gürsel ARIKAN