TMMOB ESKİŞEHİR İKK KADIN KOMİSYONU TARAFINDAN, `8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ` İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

1857'de bir grup dokuma işçisi kadının hak arama mücadelesi olarak başlattığı ve hayatlarını kaybettikleri " 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" nü, onları anarak kutluyoruz.

 Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 8 Mart'ta bir dizi etkinlikler yaparak;  biz kadınlara karşı uygulanan fiziksel, ruhsal ve sosyal ayrımcılık ve şiddete dikkat çekebilmeyi,  farkındalık yaratabilmeyi amaçlıyoruz.  Ancak gelinen noktada kadına karşı  toplumsal duyarlılığı artırmak bir yana, sosyal ve ekonomik hayatta önümüze dayatma olarak sunulan yaşam koşulları  ve kazanılmış haklarımız yönünden daha da geriye gidiyoruz.

Kadına yönelik şiddetin giderek arttığı, sokak ortasında her ne sebeple olursa olsun kadınların öldürüldüğü, çocuk yaşta kız çocuklarına tecavüz eden erkeklerin salıverildiği, çocuk gelinlerin "töre" olarak kabul edildiği, kürtaj hakkının elinden alındığı, ahlak ve namus  denildiğinde sadece kadın bedeninin akla geldiği bir dönemi yaşıyoruz. Bu sebeple de "kadını korumaya yönelik"  yapılan yasal düzenlemelerin samimi olmadığını, bu düzenlemelerin kadını, gerek sosyal ve gerekse çalışma hayatından uzaklaştırmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz.

 

Biz mimar, mühendis ve şehir plancısı kadınlar, yaşamın her alanında erkeklerle omuz omuza mücadele içinde olmak, ülkemizin geleceğine birlikte yön vermek istiyoruz. Bu istek ve karalılığımıza rağmen, çok yakın bir zamanda yapılacak olan yerel seçimlerde, kadınlara yeterince yer verilmemesini kınıyor ve bunu toplumun yüzde ellisini oluşturan  kadının temsiliyet hakkını engellemek olarak görüyoruz. Çünkü bizler, mimar, mühendis ve şehir plancısı kadınlar; toplumun ve ülkenin geleceğinin şekillendirilmesinde,   yaşanabilir,  çağdaş ve demokratik bir ülke olmanın  temelinde eğitimli kadınların çok önemli ve vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle TMMOB Eskişehir İKK Kadın Komisyonu olarak 12 Mart 2014 Çarşamba günü saat:13:30'da Eskişehir Büyükşehir  Belediyesi Emek Sosyal Hizmet Binasında  her yaştan kadına "Kadın ve Çocuk Sağlığı" ile "Kadın ve Çocuğa Yönelik Taciz ve Şiddetin Karşısında Hukuk" konularında eğitim ve söyleşi çalışması yapacağız.

 

Kadın olmanın insan olmakla eş olduğu bilincine ulaşmış bir toplumda yaşama umudumuzu yitirmeden, hakların verilmeyip mücadeleyle kazanıldığı inancıyla ülkemizin  ve dünyanın tüm kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.

 

                                                                                                                                                                           TMMOB İKK Kadın Komisyonu