ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!...
![](https://mmo.org.tr/sites/default/files/default_images/mmoempty.gif)
Değerli Üyemiz,TMMOB'nin Oda Merkezimize gönderdiği aşağıdaki ilgi yazısında belirtilenler çerçevesinde, Oda merkezimizden gelen yazıda; "TMMOB 40. Dönem Çalışma Programı'nda yer alan Mühendislik- Mimarlık Öyküleri-IV" kitabında yer alabilecek öykülerin derlenmesi için çalışmalar yapılması istenmektedir.
Değerli Üyemiz,
TMMOB‘nin Oda Merkezimize gönderdiği aşağıdaki ilgi yazısında belirtilenler çerçevesinde, Oda merkezimizden gelen yazıda; "TMMOB 40. Dönem Çalışma Programı‘nda yer alan Mühendislik- Mimarlık Öyküleri-IV" kitabında yer alabilecek öykülerin derlenmesi için çalışmalar yapılması istenmektedir.Varsa yayınlanmasını istediğiniz Mühendislik Öykülerinizin 26 Ocak 2009 tarihine kadar ön yazınız ile birlikte şubemize teslim etmenizi rica ederiz.
Saygılarımızla,
TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
UNION OF CHAMBERS OF TURKISH ENGINEERS AND ARCHITECTS
UNION DES CHAMBRES DES INGENIEURS ET DES ARCHITECTES TURCS
Bilindiği gibi, TMMOB‘nin kuruluşunun 50.yılında, Türkiye‘de gerçekleştirilmiş ve önemli başarılar içeren sektörlerin oluşumu, sanayi kuruluşlarının kurulması-gelişimi, saha uygulamaları gibi bazı mühendislik ve mimarlık öykülerinin teknik detaylardan uzak, konuya uzak kişilerin de anlayabileceği bir dille anlatıldığı "Mühendislik-Mimarlık Öyküleri-I", "Mühendislik-Mimarlık Öyküleri-II" ve "Mühendislik-Mimarlık Öyküleri-III" kitapları yayınlanmış ve dağıtımları yapılmıştır.
Türkiye‘de gerek sektörlerin oluşumu, gerek fabrikaların kurulması ve gerekse bu işletmelerde yapılan uygulamalar büyük başarılar içermektedir. Ancak bunların pek çoğu bilinmemektedir ve üretimin iyice geri plana itilmesi ile artık mühendislik ve mimarlık alanında başarılı uygulamalar iyice unutulmaya başlanmıştır. Oysa o gün o koşullarda yapılanların bilinmesi, hem moral olarak ve hem de gelişimde üretimin ne denli gerekli olduğunun gösterilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.
Başarı öykülerini kamuoyu ile paylaşmak, TMMOB‘nin kimliği ve savunduğu ilkelerin daha iyi anlaşılması için de önemlidir.
Buna göre, TMMOB 40.Dönem Çalışma Programı‘nda da yer alan ve Mayıs 2004‘de, Mayıs 2006‘da ve Mayıs 2008‘de basılan ilk üç kitaba benzer bir formatta, "Mühendislik-Mimarlık Öyküleri-IV" kitabında yer alabilecek öykülerin derlenmesi için çalışmalar yapılması ve konunun üyelerinize duyurulması ile varsa yayınlanmasını istediğiniz mühendislik-mimarlık öykülerinin Birliğimize iletilmesi konusunda gereğini rica ederiz.
Saygılarımızla,
N.Hakan GENÇ
Genel Sekreter