BASINA VE KAMUOYUNA
![](https://mmo.org.tr/sites/default/files/default_images/mmoempty.gif)
Şube Başkanımız Mete Kalyoncu memur maaş zamları ile ilgili basın açıklaması yapmıştır
"MEMURA ZAM VERİLİRKEN TÜRKİYE ‘NİN GERÇEK ŞARTLARI GÖZ ÖNÜNE ALINMALI ve MAAŞLARDA İYİLEŞTİRME YAPILMALIDIR"
Memurların özlük hakları ve alacakları zamlarla ilgili olarak memur sendikaları ve hükümet arasında toplu görüşme süreci başladı. Geçmişte bu görüşmelerde yaşanan "Neler konuşuldu, ne verildi, ne istendi vs." gibi konular var. Yapılan görüşmeler herkesi ilgilendirdiğine göre görüşmeler kamuoyu önünde yapılırsa, geçmişte yaşanan problemler yaşanmaz, herkes neyin ne olduğunu görür, suizan da olmaz. Toplu görüşmelerin kamuoyuna açık halde gerçekleşmesi herkes için daha hayırlı ve yararlı olur. Ayrıca kim ne teklif veriyor, kim ne istiyor herkes bilir. Memur maaşlarının yoksulluk ve açlık sınırlarının üzerinde olması yapılacak olan kamu hizmetlerinin daha etkin, verimli ve kaliteli olması açısından önemlidir. Belirli bir yüzde ile zam yapmak memurların sıkıntılarını çözemez. Memur sendikalarının insanca bir yaşam için ortaya koyduğu talebi; sosyal barış ve çalışanların pozitif yöndeki motivasyonları göz önüne alındığında hükümet tarafından olumlu bir gayret olarak görülmeli ve duyarlılık gösterilmelidir. Uluslararası yönlendirici iradenin istediği her şeyi emir telakki edip, bir gecede her şeye evet diyen siyasi irade, kamu çalışanlarının haklı istekleri karşısında kör-sağır olmamalıdır. Hükümetler milletin temel değerlerine aşırı saygı gösterdiği için iktidara gelir, toplumsal direncin, milli direncin güç kazanması için mide direncinin de güçlü olması gerekir, bunu hükümet unutmamalıdır. Kamu çalışanlarının asgari yaşam şartlarına sahip olması için bu görüşmeler yapılıyor. Şimdiye kadar hükümet kamu çalışanlarının taleplerini çok fazla dikkate almadı. İktidar enflasyonun düştüğünü söyledi ancak iç ve dış borçlarla işsizlik sürekli arttı. Hükümet enflasyon oranında zamdan bahsederek maaşlarda iyileştirme zammı vermekten kaçınmaktadır. Toplu pazarlık sürecinde memur sendikalarına başarılar diler, maaş zamları konusunda Uzlaştırma Kurulu ‘na gitmeden bir mutabakat imzalanarak uzlaşmaya varılmasını temennisiyle bu konuda memur sendikalarının sonuna kadar arkalarında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz. İnşallah memurlarımız insanca yaşayabilecekleri bir ücret alabilirler. Saygılarımla...
Yrd. Doç. Dr. Mete KALYONCU
Şube Başkanı