69. KURULUŞ YILI PLAKET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Yayına Giriş Tarihi

27 Kasım 2023

Odamızın kuruluşunun 69. yıl dönümü dolayısıyla, meslekte 50., 40. ve 25. yılını dolduran üyelerimize onur plaketleri takdim edildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir  Şube Plaket Töreni, 24 Kasım 2023 tarihinde Ekin Davet Salonun’da  gerçekleştirildi. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Nezihe Hanecioğlu’nun konuşma  yaptığı gecede, Oda Merkezimizden gelen konuşma metnini ise Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Esra Turan okudu.

 

MMO ESKİŞEHİR ŞUBE
YÖNETİM KURULU BAŞKANI 
NEZİHE HANECİOĞLU

Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Nezihe Hanecioğlu’nun konuşma metni ;

Çok Değerli Meslektaşlarımız ve Misafirlerimiz                                

            Geleneksel Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube plaket törenimize HOŞ GELDİNİZ.

            Bu akşam mesleğinde 50, 40 ve 25 yıllarını dolduran değerli üyelerimize plaketlerini takdim etmek için bir aradayız.

Cumhuriyetin 100. yılını kutladığımız bu yıl bizim için çok değerli. Bir kere daha Atamızın büyüklüğünü, Cumhuriyetin ilanından sonra kültürel ve iktisadi kalkınma için yapılan devrim ve yatırımların değerini hatırladık.  1926 yılında İstanbul Darülfünun, Fen fakültesine bağlı kurulmuş olan Makina ve Elektrik enstitüsünde bu alandaki mühendislik eğitimlerine başlanmış ve 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi adıyla mezunlarını vermiştir. İlk Uçak Mühendisliği Bölümü ise 1942 yılında İstanbul teknik Üniversitesinde başlamıştır. O yıllarda mezun olan mühendis sayısı 10'lu sayılarda iken şu anda Ülkemizde ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 191 fakülte bulunmaktadır. Her fakülteden 50 mezun olduğunu düşünsek 9.000 -10.000 arası Makina Mühendisinin mezun olduğunu görmekteyiz. Endüstri Mühendisliği içinde benzer durum bulunmaktadır. 184 adet Endüstri Mühendisliği Fakültesi bulunmakta olup, 10.000'e yakın da Endüstri Mühendisi mezun olmaktadır. Üniversitelere alınan öğrenciler gerçek ihtiyaç araştırması yapılmadan popülist politikalarla belirlenmekte arz / talep dengesi gözetilmediği için mesleğimiz değersizleştirilmektedir.

Oysa Mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir. Mühendis ihtiyaçların karşılanmasında matematik fizik gibi temel bilimleri kullanarak emniyet, ekonomi ve estetiği göz önüne alarak, tasarım ve üretim yapar.

Son yıllarda Mühendislik mesleğinde yapılan değersizleştirme odalara da uygulanmaktadır. Yetkinlikleri ve maddi gelirleri sürekli kısıtlanmaktadır. Hükümet, sürekli kendi ürettiği kaygı ve korkularla meslek örgütlerine baskılarını arttırmıştır.

Her türlü olumsuzluğa karşın birlikteliğimizin bozulmayacağı kanıtlanmış olup, mühendisliğin gereklerine göre ülkemize hizmet etmeye devam eden çok değerli meslektaşlarımızla gurur duymaktayız. Odamız olarak her zaman olduğu gibi sorunlara bilimsel çözümler üretmeyi ve bunları kamu ile paylaşmaya devam etmekteyiz.

2023 yılında Odamız adına Şubemiz sekretaryalığında iki büyük kurultay organize ettik. Şubemiz olarak 10. Sunu gerçekleştirdiğimiz 12. Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği kurultayı ile Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası olarak ilk defa organize ettiğimiz Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi, Havacılık ve Raylı Sistemler alanında çok fazla çalışan üyemiz ile firma olan şehrimizde bu iki kurultayı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Meslektaşlar olarak oynanan oyunlara karşı birlikteliğimizi güçlendirmemiz gerekmektedir. Eskisinden daha çok odamıza sahip çıkmalıyız. Yeni arkadaşlarımızı odamıza üye olmaları konusunda teşvik etmeliyiz

Ülkemizin kalkınmasının kendi ulusal kaynakların kullanılması ve üretimden geçtiği aşikar olup, devlet politikaları buna göre yeniden düzenlenmeli, kısa sürede cevap verecek kalkınma programları hazırlanmalıdır.. Beyin göçü mutlaka önlenmelidir. Meslektaşlarımıza hak ettikleri değerler yeniden kazandırılmalıdır. 

Burada sözlerimi son verirken etkinliğimize katılan bütün meslektaşlarımıza ve misafirlerimize tekrar hoşgeldiniz dileyerek hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Nezihe Hanecioğlu 

Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Sekreterimiz  Esra Turan’ın okuduğu Oda Merkezimizden gelen konuşma metni;

 

Eskişehir Şubemizin Değerli Yöneticileri, Değerli Meslektaşlarımız,

Oda Yönetim Kurulu olarak sizleri saygı, sevgi ve dostlukla selamlıyoruz.

69. yılına giren Odamızın kuruluşunda 902 olan üye sayımız bugün 122 bini geçmiştir. Türkiye genelinde 18 Şube, 97 il-ilçe temsilciliği, 10 mesleki denetim bürosu, yüzlerce işyeri temsilciliği, ülke çapında yaygın eğitim merkezleri, 4 uygulamalı eğitim merkezi, akredite onaylanmış kuruluşlarımız, 800’e yakın çalışanımız, düzenli yayın çalışmaları, çok sayıda ulusal ölçekli kongre, kurultay, sempozyum; binlerce kurs, seminer, söyleşi, panel ile büyük bir örgütlülüğe ulaşmış durumdayız.

Odamız, kamusal sorumlulukla yürüttüğü mesleki denetim, periyodik kontrol ve tüm mesleki etkinlikler ile kamuoyunda saygın bir konuma ulaşmış; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği-TMMOB’nin en büyük Odası haline gelmiştir. Ulaştığımız Oda yapısı ve mesleki hizmet düzeyinden dolayı bütün emeği geçenler olarak gurur duyabiliriz.

Değerli Meslektaşlarımız,

Geçmişte ülkemizin kalkınma ve sanayileşmesinin asli gücü olan mühendisler olarak bugün, özelleştirmelerin, kamu kaynak ve varlıklarının talanının, fason-taşeron üretimin, güvencesiz çalışma koşullarının, düşük ücretlerin, mesleğimizin itibarsızlaştırılması ve değersizleştirilmesinin, geçim güçlüğü içindeki emeklilik koşullarının, eğitimdeki nitelik aşınması ve geleceksizliğin, işsizlik ve yoksullaşmanın olumsuz sonuçlarıyla karşı karşıyayız.

TMMOB, bu nedenle Eylül ve Ekim aylarında “Boşuna mı Okuduk!” kampanyası düzenledi ve bu söze gerekçe oluşturan tüm gerçekleri ülkemizin her köşesinde seslendirdik. TMMOB ve Odalarımızın ülkemiz, halkımız ve mesleğimiz için ne kadar önemli olduğunu ve Cumhuriyetin ikinci yüzyılını bağımsızlık, emek, bilim, demokrasi, laiklik ve kamuculuk temelinde kurma gerekliliğini hep birlikte vurguladık.

Bu çabalarımızın sürdürüleceği bir yer de, önümüzdeki günlerden itibaren yapılacak olan Şubelerimizin, daha sonra da Odamızın genel kurulları ve seçimleri olacaktır. Üyelerimizi seçimlere aktif şekilde katılmaya, aday olmaya, seçimlerde oy kullanmaya, Odalarımıza, TMMOB’mize ülke ve meslek sorunlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Ayrıca, 15-16 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara’da düzenleyeceğimiz Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde Türkiye Sanayisi ve Dünyadaki Son Gelişmeler Işığında Nasıl Bir Sanayileşme? temalı TMMOB Sanayi Kongresi 2023 etkinliğini de duyurmak istiyoruz.

Bütün çabamız, güçlükler içindeki ülkemizin geleceğini mesleki sosyal sorumluluklarımız doğrultusunda inşa etmek içindir. Demokratik, laik, bilimin-aydınlanmanın, planlama-sanayileşme-kalkınma-istihdam-toplumsal refah bütünlüğünün, kamu/toplum yararının, ülkede-bölgede-dünyada barış politikasının esas alındığı bir Türkiye özlemimiz doğrultusundaki mücadelede kararlı olduğumuzu, Oda Yönetim Kurulu olarak belirtmek istiyoruz.

Sayın Meslektaşlarımız,

Aranızda yaşam güçlükleri içinde işinden, ailesinden zaman ayırarak Odamızı bugünlere taşıyanlar ve meslekte geçirdikleri uzun yıllara atfen plaket/onurluk alacaklar var. Bütün büyüklerimizi ve meslektaşlarımızı emeklerinden dolayı yürekten kutluyor, alkışlıyoruz.

Bu anlamlı tören dolayısıyla daha güçlü bir Oda, daha güçlü bir TMMOB ve üreten, sanayileşen, hakça bölüşen, barış, huzur, refah içindeki bir Türkiye yürüyüşümüzde hepimize başarılar diliyor, tekrar saygılar sunuyoruz.

 

Konuşmaların ardından, meslekte 50., 40. ve 25. yılını dolduran TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Üyelerine Onur plaketleri takdim edildi. Etkinlik, müzik dinletisinin ardından sona erdi.

 

 

MESLEKTE 50. YIL PLAKETİ ALAN ÜYELERİMİZ

Mustafa Barış                        Fikret Uluakay

Özcan Türkbay          Behiç Ertürk

İbrahim Kırça            Mahir Sevinçli

Nihat Bilgiç               İlhan Ünlü

 

MESLEKTE 40. YIL PLAKETİ ALAN ÜYELERİMİZ

Hulusi Kıyık              Şeref Soydan

Ferah Yavuz               Lütfi Büyükkoçak

Erhan Doğukan          İhsan Tosyalı

Osman Göçen             Fatma Göçen

Necla Balkan              Mustafa Özsanağ

Erhan Akmen             Elvan İlhan Yazıcıoğlu

Ferit Uluakay             Hacı Ali Bağcı

Mustafa Cabi             Hilmi Nazım Akaoğlu

Nuri İsa Arıbakan      Emine Tok

İsmail Şener               Ferhat Demirci

Sevgi Akmen             Taner Edige

Hikmet Özgöde          Ali Hikmet Yılmaz

Emin Kahya               Tayyar Çaydere

Salih Karayazı           Abdullah Er

Zafer Önalgil

MESLEKTE 25. YIL PLAKETİ ALAN ÜYELERİMİZ

Mehmet Mutlu Öztürk          Tezcan Tuğyanoğlu

İbrahim Saban                                   Cihan Altun

Hasan Yazıcı                          Mustafa Arıcan

Ferhat Şapçı                           Özgür Hastürk

Yalçın Sakarya                      Nurettin Kiremitçi

Hüseyin Dinç                         Ali Hakan Yıldız

Sinem Şen                              Mustafa Ulutan

Özge Altun                             Ahmet Kapar

Ferhat Özkan Özer                 İsmail Saçkesen

Sibel Önal Akçin                   Gökhan Kuzgun

Selda Kırıcı                            Volkan Nizamettin Kabak

Hakan Afşar                           Mehmet Emin Sıkılı

Murat Özcan                          Abdullah Akça

Kubilay Bostan                      Nurcan Yılmazlar

Kerem İnanır                          Özgür Ünlü

Berna Gümüş                         Suat Yıldıztekin

Erman Börü                           Özgün Ataç Gültekin

 Ali Kırcalı                             İlkay Uzman

Arda Akay                              Hasan Ali Uzun