KADINLARIN ÖZGÜR VE KORKUSUZCA YAŞAM MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube Yönetim Kurulu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Kadınların Özgür ve Korkusuzca Yaşam Mücadelesini Destekliyoruz

Bundan 59 yıl önce 25 Kasım günü, Dominik Cumhuriyetinde yaşayan Mirabal Kardeşler, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele ederken, kanlı diktatörlüğün askerleri tarafından tecavüze uğrayarak öldürüldüler. Özgürlük ve insan hakları için verdikleri mücadeleyle tüm dünyaca tanınan Mirabal Kardeşler, kadın hareketinin de sembol isimlerinden oldular. 25 Kasım ise,  ölümlerinden 29 yıl sonra, Birleşmiş Milletler tarafından "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak kabul edildi.

Kadınların yaşam hakkı ellerinden alınıyor

Mirabal Kardeşlerin yaşadığı vahşet, erkek egemen sistemde kadınların yaşadığı şiddetin ne ilki ne de sonuncusudur. Kadınların emeklerine, bedenlerine, kimliklerine, yaşamlarına yönelik saldırılar maalesef ki yüzyıllardır devam etmektedir. Kadınların özgürlüğü ve yaşam hakkı ellerinden alınmaktadır.

Şiddetin tüm biçimleri toplumsallaştırılıp meşrulaştırılmakta, dil, din, ırk, statü ayrımı olmaksızın kadınlar her an her yerde şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmaktadırlar.

Son 17 yıllık süreçte, kadın cinayetleri yüzde 1.400 oranında artış göstermiştir. Ülkemizde, son 10 yılda öldürülen kadın sayısı 3.015’tir. 2019 yılının ilk on ayı içerisinde ise 384 kadın çoğunlukla kocası, akrabası, sevgilisi, eski kocası ya da eski sevgilisi tarafından öldürülmüştür.

Kadına yönelik şiddetin artmasının en önemli sebebi, kadını yok sayan, eve hapseden, muhafazakâr yaşam normları içerisinde tanımlayan politikalardır.

Kadınların haklı mücadelesinin yanındayız

Kadınların hayatını çalan erkek şiddetine, bu şiddeti meşrulaştıran, toplumsallaştıran, cesaretlendiren kadın düşmanı söylemlere,

kadınları kamusal alandan soyutlayıp eve hapsetmeye çalışan, evlilik, miras, boşanma haklarında güvencesiz bırakılmasının önünü açan politikalara,

çocuk istismarına, çocukların geleceğini Ensar karanlığına teslim edenlere karşı yürütülen haklı mücadelenin her zaman yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde, özgür ve korkusuzca yaşamak isteyen kadınların taleplerini desteklediğimizi, mücadelelerine sahip çıktığımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.                                                                           

Ankara Şube Yönetim Kurulu

TMMOB Makina Mühendisleri Odası