Kadına Yönelik Her Türlü Şiddetin Karşısında, Kadınların Mücadelesinin Yanındayız!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube Yönetim Kurulu, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. 

Kadına Yönelik Her Türlü Şiddetin Karşısında,

Kadınların Mücadelesinin Yanındayız!

Bundan 57 yıl önce 25 Kasım günü, Dominik Cumhuriyetinde yaşayan Mirabal Kardeşler, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele ederken, kanlı diktatörlüğün askerleri tarafından tecavüze uğrayarak öldürüldüler. Özgürlük ve insan hakları için verdikleri mücadeleyle tüm dünyaca tanınan Mirabal Kardeşler, kadın hareketinin de sembol isimlerinden oldular. 25 Kasım ise,  ölümlerinden 29 yıl sonra, Birleşmiş Milletler tarafından "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak kabul edildi.

Kadın cinayetleri yüzde 1.400 oranında arttı

Kadınların sadece kadın olmalarından kaynaklı yaşadıkları ezilmişlik, yok sayılma, maalesef ki yüzyıllardır devam etmektedir. Mirabal Kardeşlerin yaşadığı vahşet, erkek egemen sistemde kadınların yaşadığı şiddetin ne ilki ne de sonuncusudur.

Patriarkal sistem, kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmakta; dil, din, ırk, statü ayrımı olmaksızın kadınlar her an her yerde şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmaktadırlar.

Son 15 yıllık süreçte, kadın cinayetleri yüzde 1.400 oranında artış göstermiştir. Ülkemizde, 2017 yılı içerisinde öldürülen kadın sayısı 338’dir.

Kadınların Medeni Kanun’la elde ettikleri hakları ortadan kaldırılıyor

Kadına yönelik şiddetin artmasının en önemli sebebi, kadını yok sayan, eve hapseden, muhafazakâr yaşam normları içerisinde tanımlayan politikalardır. Son olarak Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan, müftülere nikâh kıyma yetkisi tanıyan “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile de, Kadınların Medeni Kanun’la elde ettikleri hakların ortadan kaldırılmasının; evlilik, miras, boşanma haklarında güvencesiz bırakılmasının önü açılmıştır.

Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde, kadını ezen, yok sayan, ötekileştiren, öldüren her türlü ideolojinin karşısında; kadınların haklı mücadelesinin ise her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha tüm kamuoyuna bildiririz.

 

MMO Ankara Şubesi

25. Dönem Yönetim Kurulu