25 KASIM KADINA YÖNELiK ŞiDDETE KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA VE MÜCADELE GÜNÜ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

TMMOB MAKINA MÜHENDISLERI ODASI (MMO) ANKARA ŞUBE YÖNETIM KURULU, “25 KASIM KADINA YÖNELIK ŞIDDETE KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA VE MÜCADELE GÜNÜ” DOLAYISIYLA YAZILI BIR AÇIKLAMA YAPTI. 

Kadına Yönelik Her Türlü Şiddetin Karşısında,

Kadınların Mücadelesinin Yanındayız!

Kadın cinayetleri yüzde 1.400 oranında arttı

2018 yılının ilk 10 ayında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 363!!!

2017 yılında ise 409 kadın eşleri/sevgilileri/nişanlıları/arkadaşları tarafından işlenen cinayetlerin kurbanı oldu.

Hemen her gün, kamusal bir alanda, herhangi bir bahane ile kadınlar saldırıya uğruyor.

Son 15 yıllık süreçte, kadın cinayetleri yüzde 1.400 oranında artış gösterdi.

Kadınların mücadelesi yüzyıllardır sürüyor

25 Kasım 1960 tarihinde diktatör Trujillo’nun askerlerince tecavüz edilerek vahşice öldürülen Mirabal kardeşler  özgürlük ve insan hakları için verdikleri mücadeleyle kadın hareketinin de sembol isimlerinden oldular. Ölümlerinden 29 yıl sonra ise, 25 Kasım Birleşmiş Milletler tarafından "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak kabul edildi.

Yüzyıllardır devam etmekte olan kadınların sadece kadın olmalarından kaynaklı yaşadıkları ezilmişlik, yok sayılma günümüzde de ne yazık ki farklı boyut ve biçimlerde sürmekte.

Patriarkal sistem, kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmakta; dil, din, ırk, statü ayrımı olmaksızın kadınlar her an her yerde şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmaktadırlar.

Kadınların Medeni Kanun’la elde ettikleri hakları ortadan kaldırılıyor

Kadına yönelik şiddetin artmasının en önemli sebebi, kadını yok sayan, eve hapseden, muhafazakâr yaşam normları içerisinde tanımlayan politikalardır. Müftülere nikâh kıyma yetkisi tanıyan “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile, Kadınların Medeni Kanun’la elde ettikleri hakların ortadan kaldırılmasının; evlilik, miras, boşanma haklarında güvencesiz bırakılmasının önü açılmıştır.

Ayrıca nafaka alma hakkının zorlaştırılmaya çalışılması da kadının istemediği, şiddet gördüğü bir evliliği sürdürmeye zorlanmasından başka bir anlam ifade etmemektetir.

Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde, kadını ezen, yok sayan, ötekileştiren, öldüren her türlü ideolojinin karşısında; kadınların haklı mücadelesinin ise her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha tüm kamuoyuna bildiririz.

MMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu