Genel Bilgiler

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

1984 yılında gerçekleştirilen I. Otomotiv ve Yan Sanayi Sempozyumu "TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Türkiye Sanayinin yapısı içinde önemli bir paya sahip olan bu sanayi dalının ekonomik ve teknik sorunlarını tartışmaya açmayı amaçladı" tümcesiyle başlamaktadır. Onuncusu ve sonuncusu 2007 yılında gerçekleştirilen tüm sempozyumların genel amacı sektöre "ışık tutmak" olmuştur. Otomotiv sanayi özellikle 2000 sonrası ulaştığı hacimle Türkiye'deki "dinamiklerin" fark edilmesiyle gelişme göstermiş ve "lokomotif" sektör olarak adlandırılır hale gelmiştir. Otomotiv sanayi, demir-çelik, petro kimya, lastik-plastik, elektrik, elektronik, boya, dokuma, cam, bakım-onarım, finans-pazarlama-sigorta gibi sektörlerle yakın ilişki içinde olup, dünya çapındaki etkinliği ve hacmi dikkate alındığında, teknolojik gelişmelerin de sürükleyicisi konumundadır. Bu nedenle otomotiv endüstrisi bugün olduğu gibi gelecekte de ülke ekonomisi ve teknolojik gelişim için önemini korumaya devam edecektir.

Tam da bu nokta da, sektör ayakta durma amaçlı yenilikçi düşünceler ve uygulamalarının arayışı içindedir. Teknoloji geliştirme Ar-Ge faaliyetlerinin, sektörün güçlü yanları dikkate alınarak kulanımı artık daha da önem kazanmaktadır. Daha önceki etkinliklerin sonuç bildirgelerine de yansıdığı üzere bu etkinliğin ana teması "Kalıpçılık ve Tasarım" olarak belirlenmiş olup, konu özelinde, ülkemizdeki durum yansıtılarak, yaşanan sorunlar ve olası çözüm önerilerinin ortaya konulduğu bir tartışma ortamı oluşturulması hedeflenmektedir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, sektörde bilgi ve deneyimli üye, uzman, yönetici ve bilim adamlarına ulaşarak, onların katılım ve katkıları ile 11. Otomotiv Sempozyumu‘nu 8-9 Mayıs 2009 tarihinde Bursa‘da gerçekleştirecektir.