Oda Bülteni: ŞUBAT 2024 - SAYI: 308

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

ŞUBE GENEL KURULLARIMIZ: KAMU YARARI, BİLİM VE MÜHENDİSLİK VAZGEÇİLMEZDİR!

Şubelerimizin genel kurulları 17-18 Şubat 2024 tarihlerinde birer demokrasi, birlik ve dayanışma platformları olarak toplandı, yeni yönetim kurulları ve Oda genel kuruluna katılacak delegeler seçildi. Odamızın ve mesleğimizin saygınlığına yakışır bir şekilde yapılan genel kurullarda, iktidarın kamu yararını tasfiye, kamusal mesleki denetimleri, mühendisliği ve Odalarımızı dönüştürme çabalarına kararlılıkla karşı çıkan kamucu mesleki demokratik çizgimiz bir kez daha onaylandı. Genel kurullar, antidemokratik iktidara karşı mühendisliğin örgütlü gücünün, bilimin, tekniğin, aydınlanmanın, kamucu, Cumhuriyetçi, laik, demokratik yaklaşımlarımızın güçlü bir yanıtı oldu. Bu sonucun alınmasında katkısı bulunan örgütlü üyelerimize, Şubelerimizi başarılı çalışmalarla yeni bir döneme taşıyan yönetim kurullarına, il-ilçe temsilciliklerine, görevlerinden ayrılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, yeni seçilen yönetim kurullarına başarılar diliyoruz.

İktidarın kayıtsızlığıyla büyük bir toplumsal yıkıma dönüşen Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde TMMOB heyeti ile birlikte en büyük yıkımın yaşandığı Hatay’da idik. TMMOB’nin kapsamlı 6 Şubat 2023 Deprem Değerlendirmesi’ni heyet olarak kamuoyuna sunduk. Halkın ve yörenin sorunlarının sürdüğünü, iktidarın yaraları sarmada bile yetersiz kaldığını yerinde gözlemleyerek bir kez daha eleştirdik ve TMMOB’nin halk ile dayanışmasının süreceğini belirttik.

TMMOB Heyeti olarak, kayırmacılık ve önlemsizlik nedeniyle yaşanacağı belli olan ve nihayetinde yaşanan felaket nedeniyle Erzincan İliç’e gittik. Ne yazık ki başvurduğumuz bütün kurum yetkilileri görüşme ve inceleme isteğimizi reddetti, maden sahasına da giremedik. Yaptığımız açıklama ile bu işletme üzerine geçmişten beri dile getirdiğimiz uyarılar ve yürüttüğümüz mücadeleyi aktardık; felaketten sonra oluşan yeni hayati sorunlar tespit ve üzerine uyarılarımızı açıkladık; sömürge madenciliğini ve açık bir işçi cinayeti olan bu olaya neden olan emperyalist ve yerli işbirlikçi sermayedarları, başta TMMOB’ninkiler olmak üzere bu işletmeye yönelik yapılan tüm uyarıları dinlemeyerek önlem almayan tüm sorumluları kınadık.

Yine TMMOB heyeti olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir araya gelerek yerel yönetim politikalarına dair görüşlerimizi aktardık, yerel yönetimlerin meslek Odalarımızla işbirliğinin önemine işaret ettik.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere yönelik Birliğimizin kapsamlı görüş ve önerilerini içeren TMMOB Yerel Seçim Bildirgesi (Mart 2024), yayımlandı. Yerel yönetim politikalarının nasıl olması gerektiği, birikmiş sorunların çözümüne dair meslek alanlarımızdan hareketle yapılan değerlendirme ve öneriler Bildirgede yer almaktadır. Bildirge seçimlerde kullanacağımız oyların yönlerini de belirleyici kamucu/toplumcu bir kapsama sahiptir.

TMMOB’ye bağlı Odaların üye sayısının 2023 yılı sonu itibarıyla 677 bin olduğu Birliğimiz tarafından açıklandı. Odamızın üye sayısı 13 bin 428’i kadın, toplam 127 bin 762’dir.

İkinci yılına giren yeni yayınımız Sanayi ve Toplum’un 5. sayısı yayımlandı. Meslektaşlarımızın yayını çevrelerinde yaygınlaştırmak için desteklerini bekliyoruz.

10 Ekim Ankara Garı Katliamında yitirdiğimiz kardeşlerimizin 100. Ay Anması’nı 10 Ekim Barış Derneği ve Ankara Barış ve Demokrasi Güçleri ile birlikte yaptık.

İstanbul Şubemiz, Odamız ve TMMOB’de birçok yönetim görevinde yer alan yol arkadaşımız Hasan Akalın’ı aramızdan ayrılışının 6. yılında; Odamızın bugünlere gelmesinde büyük rolü bulunan eski Oda Genel Sekreteri Suat Sezai Gürü’yü doğumunun 69., ölümünün 31. yıldönümünde andık. Onları her zaman saygı, sevgi ve özlemle anacağız.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler