Oda Bülteni: ŞUBAT 2020 - SAYI: 260

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Şube Genel Kurullarımız Bültenimizin yayın hazırlıkları sırasında yapılmış olacak. Şube Genel Kurullarının mesleki demokratik çizgimizi birlik içinde teyit ederek Odamızı yeni çalışma dönemine taşıyacağına eminiz. Bu vesileyle yönetim görevlerinden ayrılacak arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, seçilecek tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

TMMOB her yıl Ocak ayında olduğu gibi bu yıl da bağlı Odaların üye sayılarını açıkladı. 2019 Aralık ayı sonu itibariyle Odamızın 11 bin 368’i kadın, 103 bin 332’si erkek olmak üzere 114 bin 700 üyesi bulunmaktadır. Görevimiz örgütlülüğümüzü üyelerimizin katkılarıyla geliştirmek, eski-yeni bütün üyelerimizin Şube-Oda örgütlülüğü ile bağ kurmalarına yardımcı olmak, her düzeydeki çalışmalara katkılarını almak ve aidiyet göstergelerinden biri olan aidat ödentilerinin düzenli toplanmasını sağlamaktır.

Geçen ay merkezi etkinliklerimizden 8. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ile Kaynak Teknolojisi XI. Ulusal Kongresi’nin sonuç bildirileri açıklandı.  Mühendis ve Makina Güncel Dergimizin özel sayısı “Endüstriyel Tesislerde Yangın” teması ile yayımlandı. Odamız ile Kıbrıs Türk Makina Mühendisleri Odası (KTMMO) arasında Üyelerin Belgelendirilmesi Kapsamındaki Eğitim ve Sınav Uygulamaları konusunda ortak çalışma kararı alındı ve Oda Başkanlarımız bu kapsamda bir protokol imzaladılar.

Makina Tesisatı Genel Tasarım Teknik Şartnamesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlandı. Şartnamenin sekiz bölümü TTMD, TOBB İklimlendirme Meclisi, Odamız ve MTMD’nin de aralarında bulunduğu sektör dernekleri ve ilgili Bakanlık birimlerinden gelen görüşlerle revize edilerek son şeklini aldı ve 19.01.2020 tarih ve 31013 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şartnamenin diğer bölümleri ile ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. Şartname özel, tüzel kişiler ile kamu kuruluşlarına ait mevcut ve yeni yapılacak tüm yapılarda mekanik tesisat sistemlerinin tasarımından başlayarak, kullanılacak tüm cihaz ve ekipmanların teknik özelliklerini, uygulama esaslarını ve işletmeye alma sürecini kapsamaktadır.
İşçi Sağlığı Güvenliği Meclisi mensuplarının 2019 yılı İş Cinayetleri Raporu’nu Ankara’da Madenciler Anıtı önünde açıklamak istediği ve şiddet kullanılarak gözaltına alındıkları sırada İstanbul’da iki işçi bindikleri sepete monte edilmiş vincin devrilmesi sonucu öldüler. Bu iki olay üzerine “Gücünüzü ‘Cinayeti Gördüm’  Diyenlere Değil, Cinayet İşleyenlere Karşı Gösterin!” başlıklı bir açıklama yaparak işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yapılması gerekenleri bir kez daha ifade ettik. 

Bilindiği üzere kömür santrallerinin elektrik üretimi sırasında neden oldukları kirleticileri belirli sınırların altına düşürecek yatırımları yapmaları için tanınan süreler birçok kez uzatılmıştı. Konuyla ilgili gelişmeler üzerine de “Çalıştırılmasına İzin Verilen Kömür Santralleri ile İlgili Kuşku Veren Karar ve Uygulamalar; Yanıt Bekleyen Sorular” başlıklı açıklama ile kamusal sorumluluğumuzu yerine getirdik.

Geçen ayın son günlerinde, 29 Ocak 1993 tarihinde kaybettiğimiz Odamızın Yönetim Kurulu Sekreterlerinden Suat Sezai Gürü’yü mezarı başında ve Ankara’da Oda Suat Sezai Gürü Salonu’nda andık. Suat Sezai Gürü’yü ve Oda-TMMOB mücadelesinde kaybettiğimiz bütün canlarımızı sevgi, saygı ve ve özlemle anıyoruz.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler