Oda Bülteni: MAYIS 2023 - SAYI: 299

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

ÜLKEMİZİN, HALKIMIZIN, MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ İÇİN OYLARIMIZI KULLANALIM, SANDIKLARA SAHİP ÇIKALIM

14 Mayıs günü yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri yüzde 50+1 çoğunluk sağlayamadığı için 28 Mayıs’ta bir kez daha oy kullanacağız. 

14 Mayıs seçimlerinin sonuçları birçok açıdan değerlendirilebilir ve kamuoyunda çok yönlü değerlendirmeler yapılmaktadır. Bizim özel olarak dikkat çekmek istediğimiz ise, seçimlerin antidemokratik koşullarda yapılmasına karşın seçmenlerin yüzde 50’sinden fazlasının 21 yıllık iktidara ve tek adam rejimine destek vermediği ve iktidarın oylarının azaldığıdır. 
İktidar partisi ilk kez 2002 seçimlerindeki oy oranına gerilemiş, Cumhurbaşkanının aldığı oylar da seçilmesine yetmemiştir. Sonuçların toplumsal muhalefet için de arzu edilen düzeyde olmadığı da bir başka gerçektir. Ancak seçim mevzuatında ve sandık kurullarında yapılan değişiklikler, YSK’nin iktidar yanlısı yapısı, iktidar/devlet olanakları ve güçlerinin partizanca kullanılması, iktidarın yaygın medyasının desteğiyle yayılan yalanlar ve karalama kampanyaları ve devasa usulsüzlükler gibi birçok olgu, seçimlerin demokratik koşullarda yapılmadığını göstermiştir. Bu vb. nedenler itibarıyla seçmenleri yanıltan, toplumsal eğilimleri tam olarak yansıtmayan bir sonuç da ortaya çıkmıştır demek mümkündür. 

Mevcut antidemokratik koşullarda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 14 Mayıs seçimlerinden daha fazla önem kazanmıştır. Çünkü oylamanın konusu sadece Cumhurbaşkanının kim olacağı değil; ülkemizin, yer altı-yerüstü varlıklarımızın, halkımızın, mesleğimizin, meslek örgütlerimizin, kadınlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğidir. Oylamanın konusu bizler açısından Cumhuriyetin iktisadi, kültürel, toplumsal kazanımları, demokrasi, örgütlü toplum, laiklik ile bunları tamamen yok etmeye çalışan yağmacı gericilik arasındaki mücadeledir. Oylamanın konusu ülkemizin yakın geleceğinin nasıl olacağıdır ve bu açıdan toplumsal felaket ve yıkımlara yol açan iktidar bu seçimde mutlaka alt edilmelidir. 

Şimdi en yakın görevimiz, yurttaşlık görevimizi bilinçli bir şekilde yerine getirerek oylarımızı Cumhuriyetin yeniden kuruluşu ve başka bir Türkiye özlemimiz için, eşitlikten, temel haklarımızdan, özgürlükten, demokrasiden, laiklikten, kardeşlikten yana kullanmak ve sandık güvenliğine aktif katkılarda bulunmaktır. Tüm meslektaşlarımızı bu yönde sorumluluk almaya davet ediyoruz. 

TMMOB adına Odamızın yürütücülüğünde düzenlenen Sanayi Kongresine Giderken AKP İktidarının 20 Yılı etkinliğinin metinleri Sanayi ve Toplum adlı bültenimizde yayımlandı. Toplumbilimci, akademisyen, araştırmacı, meslektaş ve uzman dostlarımızın özel olarak yaptıkları çalışmalar;  sanayi-ekonomi, mali ve sosyal politikalar, depremin etkileri, enerji ve maden politikaları ve genel değerlendirmeler üzerinden AKP iktidarının 20 yılının bilançosunu çıkarıyor. 

Bir diğer bilanço, TMMOB Enerji Çalışma Grubunun hazırladığı AKP İktidarının Enerji Karnesi: Enerjide Son 20 Yıl raporunda çıkarıldı. Odamızın Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Türkiye Enerji Görünümü Sunumu (Mayıs 2023) başlıklı çalışma da ayrıca yayımlandı. Emek veren arkadaşlarımız ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Esenlik dileklerimizle. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

Ekler