Oda Bülteni: MAYIS 2020 - SAYI: 263

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

BİRLİĞİMİZİ, DEMOKRASİYİ, LAİKLİĞİ KARARLILIKLA SAVUNACAĞIZ 

Üzüntümüz büyük. Covid-19 salgını nedeniyle binlerce yurttaşımız can verdi, yüz binlerce insanımız enfeksiyon kaptı. Geçen ay Odamızdan dört arkadaşımız; Trabzon Şube eski Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Sabri Duran, İstanbul Şubemize bağlı Başakşehir Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyemiz Gürdal Öztürk, İstanbul’dan Öğrenci Üyemiz Emircan Kılıçkaya ve Ankara Şube çalışanımız Ali Rıza Falcıoğlu bu nedenle aramızdan ayrıldı. Ailelerine, sevenlerine, tüm örgütümüze baş sağlığı diliyoruz. Onları, TMMOB örgütlülüğünden kaybettiğimiz arkadaşlarımızı, sağlık emekçisi dostlarımızı ve yaşamını kaybeden insanlarımızı unutmayacağız. 

Mart ayında olduğu gibi Nisan ayında da salgın nedeniyle üyelerimizi ve çalışanlarımızı koruyucu önlemlere ağırlık verdik. Yeni çalışma düzenimiz ve teknik hizmetler sırasında alınması gereken İSG önlemlerine yönelik eğitim ve üyelerimize yönelik çok sayıda webinar eğitimi yaptık. Zorunlu hizmetleri sürdürdük. Oda içi işleyişi kesintiye uğratmaksızın sürekli kıldık, gerekli bütün toplantıları internet bağlantısı ile yaptık. 

Covid19 salgınına karşı çalışma şeklimize dair yeni kararlar alarak çalışan arkadaşlarımız ve üyelerimize duyurular yaptık. Oda-Şubeler Sekreterler-Müdürler toplantısını, 47. Dönem Oda Danışma Kurulu altıncı toplantısını, Oda-Şube Başkanları toplantısını yaptık ve günlük iletişimi internet üzerinden görüntülü olarak yaptık. Sağlık emekçilerinin gereksinimlerine yönelik siperlik üretimi dayanışmasını sürdürdük. İş Hukuku Açısından Çalışan Haklarının Değerlendirilmesi üzerine bilgi notlarını yayınladık. 

Genel kurulumuz ertelendi ancak 47. Dönem Oda Çalışma Raporu Taslağını delege ve üyelerimize sunduk. Birlikte üretme, birlikte karar verme, birlikte yönetme geleneğimizi olağandışı bir dönemde de sürdürme gerekliliğini yerine getirmeye yönelik çalışmalar arasında 2 Mayıs’ta Büyük Delege Buluşmasını 586 genel kurul delegesinin katılımı ile internet üzerinden yaptık. 
2 Nisan’da Corona virüs salgını dolayısıyla Siyasi İktidarı ve Tüm Kamu Yönetimini Anayasal ve Yasal Görevlerini Eksiksiz Olarak Yerine Getirmeye Çağırıyoruz! açıklamasını yaptık. 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Politikaları ve Çalışma Yaşamı Sosyal Devlet İlkeleri Gereğince Yeniden Düzenlenmelidir başlıklı açıklamayı; 1 Mayıs dolayısıyla da Emekçilerin Gereksinim ve Özlem Duyduğu Her Şey Sosyal Devlete, Emek ve Bilim Temeli Üzerinde Kurulacak Yeni Bir Düzene İşaret Ediyor başlıklı açıklamayı yaptık. 

Bu arada Diyanet İşleri Başkanının insan haklarına ve laikliğe aykırı açıklamasına Ankara Barosu’nun tepki göstermesi üzerine AKP Genel Başkanı/Cumhurbaşkanı, partisinin MYK toplantısında meslek örgütlerinin mevzuatını değiştirmeye yönelik hazırlıklarını devreye sokacaklarını açıkladı. Bunun üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Birliğimizi ve Demokrasiyi Savunacağız başlıklı bir açıklama yaparak duruşumuzu ifade etti. Onun ardından Birliğimize bağlı Odalar olarak, AKP Genel Başkanı/Cumhurbaşkanının Meslek Odalarını Hedef Alması Demokrasi ile Bağdaşmamakta, Üyelerimizin Özgür İradesini Dikkate Almamaktadır başlıklı ortak açıklamayı yaptık. 

Şimdi Odamız, TMMOB’miz, bütün demokratik meslek kuruluşları, emek ve demokrasi güçleri ile dayanışmayı daha sıkı bir şekilde yerine getirme zamanıdır. Şimdi Birliğimizi, demokrasiyi, laikliği kararlılıkla savunarak direnmek, ülkemizin ve örgütlülüğümüzün sahipsiz olmadığını gösterme zamanıdır. 

Halk egemenliği düşüncesinin benimsenişinin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümü dolayısıyla ilan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve 1 Mayıs emekçilerin uluslararası birlik mücadele dayanışma gününü kutluyor, esenlikler diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler