Oda Bülteni: MART 2023 - SAYI: 297

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

ÜLKEMİZ VE HALKIMIZIN YOKSULLAŞTIRILMASININ VE AFETLERDEKİ BÜYÜK YIKIMIN SORUMLULARI HESAP VERMELİDİR!

Kahramanmaraş merkezli ve onbir ilimizde depremlerle birlikte oluşan büyük yıkımlara Adıyaman, Şanlıurfa ve Malatya’da yaşanan sellerin etkileri eklendi. Gene can ve mal kayıpları oldu, başta çadır alanları olmak üzere bütün yaşam alanları etkilendi. Çadır ve konteyner alanlarının yer seçimlerinin bile, tıpkı yerleşim alanlarında olduğu gibi bilim, teknik, mühendislik, planlama ölçütlerine aykırı bir şekilde ve gelişigüzel yapıldığı görüldü. İktidarın insan yaşamına değer vermediği, bir bakanın sellerin ardından söylediği, “Canlarımızı aldı ama diğer taraftan toprak suya kavuştu” sözleriyle bir kez daha görüldü. Artçı depremlerin sürdüğü bir ortamda ve zemin etütlerinin yapılıp yapılmadığı belli olmadan depremzedelere satılmak üzere inşaat faaliyetlerine başlanması ve halka sadece kredi/borçlandırma kanallarının sunulması, iktidarın halkın sorunlarına yönelik vurdumduymazlığı ve rant aşkının yeni bir örneği oldu. Yurtiçi ve yurtdışından toplanan büyük miktarlardaki bağışlara karşın bir bakanın, “Kahvaltılık, çay-şeker, terlik, eşofman ihtiyacı var. Hayırseverlerin bu ihtiyaçlara göre bağış yapması iyi olur” sözleri, gelen büyük bağışların nerede olduğuna dair sorulara yol açtı, iktidarın beceriksizlik ve yetmezliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Oda Başkanı ve Sekreterimizin de içinde yer aldığı TMMOB heyeti olarak 8-13 Mart 2023 tarihlerinde deprem bölgesindeki illerde incelemeler yaptık. Heyetimiz İKK’ler, belediye başkanları, dayanışma gönüllüleri ve halkla görüşerek yerinde tespitler yaptı; halkın çaresizlik içinde kaldığı, her açıdan mağdur ve öfkeli olduğu görüldü.

Ekonomik ve sosyal açılardan ülkemizi ve halkımızı yoksullaştıran, son depremler ve sellerde görüldüğü üzere halkın sorunlarına hakiki hiçbir çözüm vaat etmeyen ve sadece “helallik” ve sürekli bağış isteyen bu kötülük ve felaketler iktidarından kurtulmak ve hesap vermelerini sağlamak gerekiyor. 14 Mayıs seçimlerinin bu yönde sonuç vermesini diliyor; bilimin, laikliğin, halkçı toplumcu planlama-kalkınma politikaları ve her alanda kamuculuğun hakim olması için mücadelemizin devam edeceğini bu vesileyle bir kez daha belirtmek istiyoruz.

11 Mart’ta yapmayı planladığımız Öğrenci Üye Kurultayı ve 18 Mart’ta yapmayı düşündüğümüz “TMMOB Sanayi Kongresi 2023’e Doğru” etkinliğini depremler nedeniyle; 5-6 Mayıs’ta yapmayı planladığımız XII. Ulusal, Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı’nı da seçimler nedeniyle erteledik. 15. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve TESKON+SODEX Fuarı ise planlandığı gibi 26-29 Nisan’da yapılacak.

TMMOB Sanayi Kongresi 2023’e Giderken” etkinliği de 15 Nisan 2023 tarihinde ve “AKP İktidarının 20 Yılı” ana temasıyla yapılacak. Bu etkinlikte AKP’nin iktidar dönemi ekonomi politikaları, dünya ve Türkiye’de sanayinin durumu, mali ve finans politikaları, sosyal politikalar ve çalışanların durumu, depremin ekonomik faturası, deprem sonrası bölgede sanayi ve emeğin durumu, sanayi ve kentleşme, AKP’nin enerji ve maden politikaları değerlendirilecek. Etkinlikte yapılan sunum ve konuşmalar kitaplaştırılarak kamuoyuna sunulacak. Şubelerimizi ve üyelerimizi bu etkinliğe katılıma davet ediyoruz.

Odamızın 326 nolu üyesi, meslek büyüğümüz Makina Yüksek Mühendisi Ali Münir Cerit'i kaybettik. Ailesi, yakınları, arkadaşları ve Odamız mensuplarına başsağlığı diliyoruz.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler