Oda Bülteni: KASIM 2019 - SAYI: 257

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

CUMHURİYETİ, LAİKLİĞİ, DEMOKRASİYİ, KAMUCU YAKLAŞIMLARI KARARLILIKLA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ulusal ölçekteki kongre, kurultay, sempozyum etkinliklerimiz sürüyor. Ekim ayında Eskişehir’de X. Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı’nı; Kocaeli’nde V. Enerji Verimliliği Kongresi’ni; Adana’da I. Uluslararası-X. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi’ni yaptık. Ayrıca İzmir Şubemiz ile EMO İzmir Şubesinin birlikte düzenlediği 5. İzmir Rüzgar Sempozyumu ve Sergisi’ne katılım sağladık.

Kasım ayında iki etkinliğimiz var: 8-9 Kasım’da Mersin’de 8. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu; 15-16 Kasım’da Ankara’da Kaynak Teknolojisi XI. Ulusal Kongresi yapılacak. Ayrıca İzmir Şubemizin 20-22 Kasım tarihlerinde düzenleyeceği Ölçümbilim Sempozyumu’na katılacağız.

Aralık ayında bu çalışma dönemimizin son iki etkinliği yapılacak: 5-7 Aralık’ta Adana’da I. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kongresi ve XII. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kurultayı; onun ardından 13-14 Aralık’ta etkinliklerimizin finali olan TMMOB Sanayi Kongresi Ankara’da yapılacak.

Daha önce de belirttiğimiz üzere TMMOB Kamucu Politikalar Sempozyumu 22-23 Kasım 2019 tarihinde Ankara'da İMO Teoman Öztürk Konferans Salonunda düzenlenecek.

11 Ekim’de Ankara Şube Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret ederek kamu ve toplum yararı doğrultusunda belediye ile Odamız arasında yapılabilecek işbirliği konuları üzerine ayrıntılı bir bilgilendirme yaptık.

TBMM’de görüşülmeye başlanan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi üzerine bir açıklama yaptık. Açıklamamızda rant odaklı, dışa bağımlılığı pekiştiren, sanayisiz ve istihdamsız ekonomi politikalarının yansıması olan 2020 bütçesinin vergi artışları ve zamları öngördüğünü; yine büyük açıklar vereceğini; sosyal güvenlik harcamalarının daha da kısılacağını; borç faizi ödemelerinin yine yüksek oranda olacağını; iktidar yandaşı inşaat ve enerji şirketlerine kaynak ayırmanın sürdüğünü; örtülü ödenek ve yedek ödeneğin yine çok arttığını; sanayisizleşme ve yatırımsızlığa ilişkin anlayışın korunduğunu dile getirdik.

Gericiliğin emek, barış, demokrasi düşmanlığının simgelerinden biri olan 10 Ekim Ankara Garı katliamının dördüncü yıldönümünde kitlesel olarak aynı yerde öfkemizi ve mücadele kararlılığımızı dile getirdik.

43. ve 44. Dönem Oda Yönetim Kurulu üyemiz sevgili Bünyamin Aydın’ı ölümünün yedinci yılında özlemle anıyoruz.

Cumhuriyetin ilanının 96. yıldönümünde; halk egemenliğini, laikliği, demokrasiyi, eğitim-öğretim birliğini, kamucu yaklaşımları ve kadınların haklarını kararlılıkla savunmaya devam etme bilinciyle esenlikler diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler