Oda Bülteni: HAZİRAN 2020 - SAYI: 264

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Örgütlülüğümüzü Koruma, Saflarımızı Sıkılaştırma Zamanı

Dolu dolu bir ayı daha geride bıraktık. Geçtiğimiz Mayıs ayında Covid-19 salgınına karşı alınan ve alınması gereken önlemler, ülkemiz ve örgütümüzün yine önde gelen bir gündemi oldu. Salgın döneminde Odamızın üyelerimiz ve çalışanlarımıza yönelik koruyucu önlemleri ve iç işleyişimiz üzerine yeni duyurular yaptık. 2 Mayıs’ta 586 genel kurul delegesinin katılımı ile internet üzerinden yapılan Büyük Delege Buluşması, aldığımız önlemlerin örgüt genelinde uygulama birliği içinde yaygınlaşmasına katkı sağladı. Odamızın işleyişişi bu dönemde kesintisiz olarak sürdü. 7 Mayıs’ta Merkez Öğrenci Üye Komisyonumuz internet üzerinden, Şubelerdeki öğrenci üye çalışmaları, üniversitelerdeki uzaktan eğitimlerin değerlendirilmesi ve önümüzdeki döneme ilişkin görüş ve öneriler gündemi ile ile toplandı. 12 Mayıs’ta Şube eğitim sorumlularının katılımı ile yapılan online toplantıda eğitim ve sınavlara yönelik konular, yeni eğitimler, salgın günlerinde üyelerimizi aydınlatacak söyleşiler ele alındı. Oda genelinde Mayıs ayı boyunca düzenlenen 103 webinar/çevrim içi eğitime 15 bin 238 kişinin katılması, eğitim faaliyetlerimizin sürekliliği açısından önemli bir gösterge oldu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla yaptığımız açıklamada diğer önemli konular yanı sıra Covid-19 salgını dolayısıyla işyerlerinde virüs bulaşmasını engelleyecek ciddi önlemler alınması, virüs tespit edilen işyerlerinde faaliyetlerin durdurulması ve işyerlerindeki virüs vakalarının iş kazası, sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirttik

Mayıs ayı başında Odamızın uzmanlık alanlarıyla bağlantılı olarak AVM’ler, İşyerleri ve Toplu Bulunulan Mekânların Tesisatlarında Mutlaka Alınması Gereken Corona Virüs Önlemleri üzerine bir açıklama yaptık. 28 Mayıs’ta da Odamız ile iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren ISKAV, İSKİD MTMD, TTMD, MÜKAD ve TRFMA ile öncelikli olarak pandemi önlemlerine yönelik ortak çalışmalar için İklimlendirme Teknik Kurulu oluşturduğumuzu kamuoyuna duyurduk.

Mayıs ayında Covid-19 salgını ve Oda çalışmaları yanı sıra başlıca gündemimiz, iktidarın kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının yasalarını değiştirme girişimi oldu. AKP Genel Başkanı/Cumhurbaşkanı, 5 Mayıs’ta partisinin MYK toplantısında, bu yöndeki taslağı en kısa sürede Meclise taşıyacaklarını belirtti. Bu gelişme üzerine, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanının açıklamasının ardından Birliğimize bağlı Odalar olarak ortak bir açıklama yaptık. Odamız, önceki Birlik Başkanlarımız, çalışan arkadaşlarımız, şubelerimiz, temsilciliklerimiz, öğrenci üyelerimiz ve diğer Odaların merkez ve birimleri açıklamalar yaptılar. Ayrıca TMMOB-Oda Başkanları her hafta değerlendirme toplantıları yaptılar. Bizde de Oda-Şube Başkanları, Oda-Sekreterler toplantıları yapıldı. Duyarlı gazeteler meslek örgütlerinin sesi oldu, bizlerin verdiği makaleler yayımlandı. TMMOB ve Odaları olarak konuyu sosyal medyada konuyu sürekli işledik ve bu antidemokratik girişime karşı toplumsal duyarlılık oluştu. Ancak mevcut rejimin sürekliliğini sağlama ve iktidarını korumak için iç ve dış düşman yaratmaya çalıştığı, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alındığı, milletvekilliklerinin düşürüldüğü ve hapse atıldığı, basın/basın mensupları ve sosyal medya kullanıcıları üzerindeki baskıların arttığı bir dönem söz konusudur. Ülkemiz ve halkımız ile demokrasi, laiklik ve özerk demokratik mesleki örgütlülüğümüzün geleceğinin aynı kulvarda buluştuğu gerçeği ve örgütlü toplum bilinci ile saflarımızı sıklaştırmalı, örgütlülüğümüzün sürekliliğini sağlama çabası içinde olmalıyız.

Bütün üyelerimizi bu yönde birlik içinde davranmaya davet ediyor, esenlikler diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler