Oda Bülteni: EYLÜL 2019 - SAYI: 255

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

ZAM, ZULÜM, BASKI DÜZENİNE HAYIR

Elektriğe Temmuz ayı başında yapılan zamdan sonra Ağustos ayı başında bir zam da doğal gaza yapıldı. Bu da yetmedi, 30 Ağustos Zafer Bayramı günü doğal gaza bir ay içinde ikinci bir zam yapıldı. Odamız bu gelişmeleri ve enerji alanındaki genel durumu 2019 Temmuz Ayı İtibarı ile Elektrik ve Doğalgaz Fiyatları, Tarife Uygulamaları, Maliyetleri Artıran Etkenler ve Yapılması Gerekenler Üzerine Oda Raporu açıklaması ve Zamların Sonu Gelmiyor başlıklı açıklamalarla değerlendirdi.  Birçok şirketin kâr hırsına terk edilmiş ve halkı bunaltan mevcut durumun aşılarak, kamusal hizmeti ve toplum çıkarlarını gözeten bir yapıya ulaşmak gerektiği görüşümüzü kamuoyu ile paylaştık. 

Büyük Marmara Depremi’nin 20. yıldönümünde depremlere karşı etkili önlemler almak için TMMOB’ye bağlı Odaların görev ve yetki alanına giren kamusal mesleki denetim, yeterlilik, eğitim ve belgelendirmeye dayalı yeni bir yapı denetimi modeli benimsenmesi gerektiğini belirttik.  Son aylarda artan otobüs yangınları üzerine birçok açıklama ile kamuoyunu aydınlattık ve bu alanda da kamusal denetimin önemine işaret ettik. 

Her ay yayınladığımız sanayi analizlerinin 51.sinde ekonomide güvensizlik ve işsizliğin tırmanışta olduğuna dikkat çektik. 19 Ağustos’ta Güneydoğu belediyelerine ve halkın seçimlerine yönelik kayyum darbesi millet iradesinin sandıktan geçtiğine vurgu yapan iktidarın işine gelmediğinde bu iradeyi tanımadığını bir kez daha gösterdi.  Bu koşullarda demokrasi için mücadele etmek ve “ülkede, bölgede, dünyada barış” demek insan olmanın gerekleri arasındadır. Gereksinimimiz demokrasi, barış, kardeşlik, emekten yana politikaların egemen olduğu başka bir Türkiye ve başka bir Dünya’dır. 

Bu yıl sekizincini düzenlediğimiz Öğrenci Üye Kampı 2019 başarılı bir şekilde yapıldı. 30 Ağustos - 4 Eylül 2019 tarihleri arasında Afacan Gençlik Evi’nde düzenlediğimiz kamp, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden öğrenci üyelerimizin katılımıyla İzmir`in Aliağa ilçesine bağlı Yeni Şakran’da yapıldı. Kamp mesleki, sosyal, kültürel etkinliklerle sürdü ve öğrenci üyelerimizin Oda ve TMMOB’yi tanımalarına ve birbirleriyle kaynaşmalarına katkıda bulundu. 

Yaz ayları nedeniyle ara verdiğimiz yeni dönem etkinlikleri 26 - 28 Eylül 2019 tarihleri arasında Odamız adına Denizli Şubemiz yürütücülüğünde Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan IX. Uluslararası Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi (BTKS) ile sürecek. 

19 Eylül 1979 yılında TMMOB tarafından düzenlenen İş Bırakma Eyleminin 40. yılı dolayısıyla “Teoman Öztürk Anısına 19 Eylül’ün 40. Yılı Buluşması” düzenleniyor. 
Etkinlik 19 Eylül 2019 Perşembe günü 18.00’de Ankara’da İMO Teoman Öztürk Toplantı Salonunda yapılacak. 

TMMOB 45. Dönem 4. Danışma Kurulu Toplantısı, “Kaz Dağlarında Yürütülen Sömürge Madenciliği ve Ülke Gündemindeki Demokrasi Karşıtı Gelişmeler”  gündemiyle 28 Eylül 2019 Cumartesi günü Çanakkale’de toplanacak. 

Üyelerimizin bu etkinliklere katılmasını önemsiyor ve esenlikler diliyoruz. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler