Oda Bülteni: EKİM 2020 - SAYI: 268

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

YENİ ÇALIŞMA DÖNEMİNDE ÜLKEMİZİ, MESLEKLERİMİZİ VE MESLEK ÖRGÜTLERİMİZİ KAMUCU TEMELDE SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

48. Olağan Genel Kurulumuzun ardından yeni çalışma dönemini planlamak amacıyla ilk Sekreter-Sayman-Müdürler Toplantısını 19 Eylül’de, ilk Danışma Kurulu Toplantısını da 3 Ekim’de yaptık. Oda-Şube çalışmaları ve ülke gündemindeki konularla birlikte 48. Dönem Çalışma Programı Taslağı üzerine görüşmeler yaptık, Şubelerden gelen görüşleri hep birlikte değerlendirdik. Çalışma Programı Taslağının son halini Oda Yönetim Kurulu’nda vererek yeni dönem çalışmalarına programlı bir şekilde başlamak üzereyiz. Oda Çalışma İlkeleri, yönetmeliklerimiz, genel kurul kararları, genel kurul sonuç bildirisi ve teknik faaliyet birikimimizden hareketle hazırlanan 48. Dönem Oda Çalışma Programı önümüzdeki dönem yapacağımız çalışmaları somut olarak içermektedir. Bütün örgütümüze yeni dönem çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Eylül ayında ülke ve meslek alanlarımızdaki bazı gündemlerden hareketle açıklamalar yaptık. “Üniversite Yerleştirme Sınav Sonuçları Açıklandı Ama…” başlıklı açıklamada üniversitelerin içinde bulunduğu durum ve mühendislik eğitim-öğretimi sorunlarına işaret ettik. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 40. yıldönümünde “12 Eylül Faşizmi Sürüyor!” dedik. 
Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında “Özel Elektrik Şirketlerine Kamu Kaynaklarından Destekler USD Esaslı Ödemelerle Artarak Sürüyor” açıklamasını yaptık, önerilerimizi belirttik. COVID-19 salgını ile birlikte oluşturduğumuz ve giderek genişleyerek on bir meslek kuruluşu ile hekim dostlarımızı kapsayan İklimlendirme Teknik Kurulu, “Gıda Tesislerinde Pandemi Tedbirleri-I/Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri” ile “Et Kombinaları ve Soğuk Depolarda Pandemi Tedbirleri” üzerine açıklamalar yaptı. 

COVID-19 salgını nedeniyle bazı etkinliklerimiz ertelenmek zorunda kalındı. Odamız ve EMO İzmir Şubesi’nin birlikte düzenlediği Asansör Sempozyumu ile Odamızın IX. Ulusal Hidrolik Pnömatik (HİPKON) Kongresi bu nedenle ertelendi. 

Ekim ayının 23-25’inde yapılacak olan TMMOB Olağan Genel Kurulu ise iktidarın Barolara ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Kurulu’na yönelik kurguları nedeniyle ertelendi. Siyasi partiler ve sendikaların genel kurul yapmasına izin verilirken salgın nedeniyle TBB ve TMMOB dahil meslek kuruluşlarına yasak getirilmesi kamuoyunda haklı olarak bu kanıya yol açtı. 
Önümüzdeki dönemin daha zorlu geçeceğini iktidarın bu engellemesi de göstermiştir. Dolayısıyla Oda delegeleri olarak, ne  zaman yapılırsa, TMMOB Genel Kurulu ve seçimlerine katılıma gereken önemi vermemiz gerektiğini belirtmek istiyoruz. 

Bilindiği üzere 19 Eylül 1979 tarihinde TMMOB’nin çağrısıyla mühendis-mimar-şehir plancıları ekonomik demokratik talepleri için ülke çapında bir günlük iş bırakma eylemi yapmış ve eyleme meslektaşlarımız ile birlikte işçiler, teknik elemanlar, sağlık görevlileri katılmış, teknik eğitim öğrencileri de desteklemişti. 

Tarihimizde önemli bir yeri bulunan bu tarih, on yıldan beri TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak anılmaktadır. Bu vesileyle, 19 Eylül 1979 tarihindeki eylem zamanında ve 1973-1980 döneminde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı olan Teoman Öztürk ve mücadele arkadaşlarını saygı ve sevgiyle anıyor; bizlere devrettikleri mücadele geleneğini sürdürme kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. 

Esenlikler dileklerimizle. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler