Oda Bülteni: EKİM 2019 - SAYI: 256

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

MERKEZİ ETKİNLİKLERİMİZİN YENİ ETABI BAŞLADI

Yaz ayları nedeniyle ara verdiğimiz yeni dönem etkinlikleri 26-28 Eylül’de Odamız adına Denizli Şubemiz yürütücülüğünde düzenlenen IX. Uluslararası Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi (BTKS) ile sürdü. Ekim ayında üç etkinliğimiz var: 11-12 Ekim’de Eskişehir’de X. Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı, 18-19 Ekim’de Kocaeli’nde V. Enerji Verimliliği Kongresi, 23-26 Ekim’de Adana’da X. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi yapılacak. Kasım ayında iki etkinliğimiz var: 8-9 Kasım’da Mersin’de 8. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ile 15-16 Kasım’da Ankara’da Kaynak Teknolojisi XI. Ulusal Kongresi yapılacak. Aralık ayında ise son iki etkinliğimiz var: 5-7 Aralık’ta Adana’da I. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kongresi ve XII. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kurultayı ve onun ardından 13-14 Aralık’ta etkinliklerimizin finali Ankara’da TMMOB Sanayi Kongresi ile yapılacak. Daha önce belirttiğimiz üzere TMMOB Kamucu Politikalar Sempozyumu da 22-23 Kasım 2019 tarihinde Ankara'da düzenlenecek. Üyelerimizin bu etkinliklere katılmasını önemsiyoruz.

Bu arada TMMOB 45. Dönem Genel Kurulu’nda kararı alınan TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri Kurultayı’nın 25-26 Nisan 2020 tarihlerinde yapılacağını belirtelim. Kurultay öncesinde 18 Ekim ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında yerel kurultaylar düzenlenecek. TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancılarının Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri broşürünün Birliğimiz tarafından yayımlandığını de belirtmek isteriz. Broşüre Odamız ve TMMOB’nin internet sitelerinden ulaşılabiliyor.

TMMOB tarihinde önemli bir yeri olan ve 2011 yılından bu yana 19 Eylül 1979 iş bırakma eyleminin yıldönümlerinde kutladığımız “19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü” bu yıl 23 merkezde yapılan etkinliklerle anıldı. Ankara’da da dönemin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı “Teoman Öztürk’ün Anısına 19 Eylül’ün 40. Yıl Buluşması” etkinliği düzenlendi ve dönemin kadrolarının mücadele anıları paylaşıldı.

“Kaz Dağlarında Yürütülen Sömürge Madenciliği ve Ülke Gündemindeki Demokrasi Karşıtı Gelişmeler” gündemli TMMOB 45. Dönem 4. Danışma Kurulu Toplantısı Çanakkale'de toplandı. Toplantının ardından Danışma Kurulu üyeleri olarak Kirazlı Köyü Balaban Tepesi’ne giderek maden sahasının kapısının önünde basın açıklaması yaptık, daha sonra da direniş alanını ziyaret ederek dayanışmamızı dile getirdik.

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ülkemizde hemen her gün yakıcılığını hissettiğimiz barış sorununu “Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış!” istemi eşliğinde dile getirdik.  2 Eylül’de “Yurttaşlara 30 Ağustos Sürprizi!” başlıklı açıklama ile doğal gaza bir ay içinde ikinci kez yapılan zammı ve bütün enerji zamlarını eleştirdik. 5 Eylül’de hemen hemen bütün aileleri ilgilendiren okul servis araçlarındaki güvenlik sorununun mevzuat ve denetim eksiklerinin kamusal denetim yaklaşımıyla giderilmesi gerektiğini; ek teknik denetimleri kamusal bir anlayışla yapmaya Oda olarak talip olduğumuzu belirttik. 12 Eylül’ün 39. yıldönümünde faşizme ve gericiliğe karşı mücadelenin güncel bir görev olduğunu vurguladık. 19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde mesleklerimizi, meslek örgütlerimizi ülke, halk ve meslektaş yararına savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ettik. 20 Eylül’de sanayi analizlerinin 52.’sinde yatırımlardaki sert düşüşe ve bunun yol açtığı yüksek işsizlik sorununa dikkat çektik. 25 Eylül’de asansörlerin kamusal denetimini kaldırma ve periyodik kontrolleri piyasaya açmanın kabul edilemez olduğunu söyledik.

Endüstri Mühendisliği Dergimizin Index Copernicus (The ICI World Of Journals) veri tabanında taranmaya başlandığını belirterek esenlikler diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu
 
 
 
 

Ekler