Oda Bülteni: AĞUSTOS 2020 - SAYI: 266

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

GENEL KURULUMUZ TOTALİTER İKTİDARA KARŞI
CUMHURİYETÇİ, LAİK, DEMOKRATİK, HALKÇI, TOPLUMCU/KAMUCU BİR YANIT OLACAKTIR
 
18-19 Nisan’da yapmamız gereken Oda 48. Olağan Genel Kurulu’nu Covid-19 salgını nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız biliniyor. Bu duruma karşın Nisan ayındaki Danışma Toplantısı, Nisan ayında yayınladığımız 47. Dönem Çalışma Raporu Taslağı, 2 Mayıs’ta 586 Genel Kurul delegesinin katılımı ile internet üzerinden yaptığımız Büyük Delege Buluşması ve diğer birçok çevrimiçi toplantı ile örgütlülüğümüzün iradesi, bilgilenme gerekliliklerini ve Oda çalışmalarının kesintiye uğramamasını sağladık. 
Şimdi yoğun bir çalışma dönemini geride bırakırken biriktirdiğimiz demokratik değerler doğrultusunda geleceğe doğru bir adım daha atıyoruz. 
Dünya’da ve Ülkemizdeki gelişmeleri, bu gelişmelerin ülkemiz, halkımız, mesleğimiz, meslektaşlarımız üzerindeki etkilerini Genel Kurul’da hep birlikte değerlendirecek, Şube Genel Kurulları ve Oda çalışmalarında dile getirilen görüşleri harmanlayacağız. 
Daha güçlü bir Oda ve üreten, sanayileşen, kalkınan, hakça bölüşen bir Türkiye için söz üstüne söz koyacak, önümüzdeki dönemin çalışmalarının çerçevesini belirleyecek; Oda ve TMMOB organlarında görev alacak arkadaşlarımızı seçeceğiz. 
Genel Kurulumuz emperyalizme, kapitalizme/neoliberalizme, sömürüye, faşizme, gericiliğe, savaş çığırtkanlığına karşı birlik, mücadele, dayanışma ve demokrasi platformu olacaktır. 
Genel Kurul ve seçimlerimiz, totaliter iktidara karşı cumhuriyetçi, laik, demokratik, halkçı, toplumcu/kamucu bir yanıt olacaktır. 
Barolara yönelik yapılan düzenleme bizler için uyarıcı olmalı ve gerekli hazırlıklarımızı bütün örgütümüzde yapmalıyız. Genel Kurul sonrası yeni çalışma döneminin en acil görevlerinden biri budur. 
Mesleki sorumluluklarımızı daha iyi yerine getirmek için, örgütlülüğümüzü güçlendirici, saldırılara karşı birlik içinde hazırlıklı olmayı, mesleki uygulama ve kamusal hizmet niteliğimizi yükseltmeyi sürekli olarak gündemimizde tutmalıyız. 
Hiçbir siyasi gücün arka bahçesi olmayan bağımsız tutum ile örgütsel varlık ve ilkelerimizi koruyan duruşumuzu uyum içinde sürdürmek, örgütlülüğümüzün devamını her koşulda sağlamakla yükümlüyüz. 
Genel Kurulumuzun bu yöndeki irade beyanı son derece önemlidir. 
11 Temmuz 2020 tarihi, 1973-1980 döneminin unutulmaz TMMOB Başkanı sevgili Teoman ÖZTÜRK’ün aramızdan ayrılışının 26. yıldönümü idi. 
Teoman ÖZTÜRK, antiemperyalist, sömürü ve zulüm karşıtı halkçı, toplumcu mühendislik mimarlık geleneğini arkadaşlarıyla birlikte oluşturarak bizlere devreden bir ağabeyimiz ve öncümüzdü. 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da kendisini mücadele arkadaşlarıyla birlikte anıt mezarının başında sevgiyle, saygıyla andık. 
İnanıyoruz ki 48. Olağan Genel Kurulumuz O’nun bizlere devrettiği mücadeleci geleneği sürdürecek kararlar alacak ve TMMOB’yi geleceğe taşımada üzerine düşen sorumluluğu kararlılıkla üstlenecektir. 
Genel Kurul’da buluşmak üzere bütün üyelerimize esenlikler diliyoruz. 
 
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler