Mühendis ve Makina Güncel: MART 2023 - SAYI: 75

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Meslektaşlarımız Merhaba,

Mühendis ve Makina-Güncel Dergimizin 2023 yılı Mart sayısının konusu “Plastik ve Polimer Malzemeler” olarak belirlenmiştir. Tema konusu kapsamında hazırlanmış dört yazı ile birlikte, Çeviri, Anma, Haber, Basın Açıklaması, Birlik’ten, Eğitimlerimiz ve Sektör Haberleri bölümlerine yer verilmiştir.

Plastik ve Polimer Malzemeler bölümünde yer alan ilk yazımız A. Feyyaz Yücel tarafından hazırlanan “Yüzyılın Malzemesi Plastikler” başlıklı yazıdır. Yazıda, plastik malzemelerin genel tanımları ve yapıları, plastik malzemeler ve işleme teknolojilerinin bir mühendislik dalı oluşu, ülkemizde plastik sektörünün durumu ve örgütlenmesi, sektörel tanım, kullanım alanlarına göre plastikler, üretim teknikleri, malzeme grupları, çevre kirliliği ve geri dönüşüm, atıklarda görülen mikro ve nano partiküller, biyo plastik malzemeler anlatılmıştır.

Plastik ve Polimer Malzemeler bölümünde yer alan ikinci yazımız, Ercan Koldemir tarafından hazırlanan “PVC Nedir ve Uygulama Alanları Nelerdir?” başlıklı yazıdır. PVC Poli Vinil Klorür (Poly Vinyl Chloride), hayatımıza yoğun olarak girmiş bir polimerdir. Yazıda, PVC’nin özelliklerinden ve uygulama alanlarından bahsedilmiştir.

Plastik ve Polimer Malzemeler bölümünde yer alan yazılarımızın üçüncüsü F. Murat Çavuşoğlu tarafından hazırlanan “Polietilen Boru Bağlantı Elemanları ve Vanalar” başlıklı yazıdır. Yazıda, kendi kendini test edebilme özelliğine sahip DOST Manşon ve Kompozit Gövdeli PE Sürgülü Vana ürünlerinin tasarım süreçleri ve son çıktıları paylaşılmıştır.

Plastik ve Polimer Malzemeler bölümünde yer alan dördüncü yazımız Kamil Doğan tarafından hazırlanan “Endüstride Kullanılan Plastik Bazlı Boruların Birleştirme Yöntemleri” başlıklı yazıdır. Yazıda, CPVC, PVC-U, ABS, EPOXY, HPF gibi değişik hammadde bazlı plastik boru ve ek parçalarının birleştirilmesi hakkında bilgi verilmiş ve yöntemler detaylı olarak irdelenmiştir.

Çeviri bölümünde, Mehmet Çobanoğlu tarafından Türkçe’ye çevrilen 1990- 2020 yılları arasında plastik enjeksiyon makinaları üretimi yapan Arburg firmasının ARGE bölümünde çalışmış ve bölümü yönetmiş olan Dr. Eberhard Duffner tarafından yazılmış ve Kunststoffe International Plastik Teknolojisi Dergisinin Ağustos 2021 sayısında yayınlanan “Plastik Enjeksiyon Makinaları Seçimi” başlıklı yazıya yer verilmiştir. Yazıda, Doğru Makina Seçimi, Teknik Kataloglar Ve Makina Karşılaştırması, Hidrolik Enjeksiyon Ünitesi, Elektrikli Enjeksiyon Ünitesine Karşı, Farklı Uygulamalar Ve Farklı Makina Sınıfları, Üç Boyutlu Düşünmek – Vida Çapı Etkisi, Kalıp Dolum Zamanı, Enjeksiyon Akış Hızı Ve Doğrusal Vida Hızı, Enjeksiyon Ünitesi Seçimi, EUROMAP: Standart Enjeksiyon Ünitesi Boyutları, Vida Ucuna İletilen Yüksek Güç başlıkları anlatılmıştır.

Anma bölümünde, 13 Mart 2023 tarihinde aramızdan ayrılan Prof. Dr. Tülay Yeşin Hocamız anısına eşi Prof. Dr. Orhan Yeşin’in kaleme aldığı anma yazısına yer verilmiştir.

Basın Açıklaması bölümünde, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener’in, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamaya, “Uzaktan Eğitim ve KYK Yurtlarının Boşaltılması Kararı, Öğrencilerin Anayasal Eğitim ve Barınma Hakkını Yok Etmektedir” başlıklı açıklamasına ve 2 Mart 2023 tarihinde yapmış olduğu “Deprem Bölgesindeki Asansörler Yüksek Risk İçermektedir” başlıklı basın açıklamasına yer verilmiştir.

Birlik’ten bölümünde, 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla işçi sağlığının ve iş güvenliğinin önemini vurgulamak ve ülkemizdeki iş cinayetlerine dikkat çekmek için TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından yapılan basın açıklamasına yer verilmiştir.

Haber bölümünde, “TMMOB Heyeti Deprem Bölgesini Ziyaret Etti” başlıklı habere yer verilmiştir.

Ayrıca bu sayımızda; Mart ayı sektör haberlerine ve mühendislerimize yönelik Mart ayı içerisinde gerçekleşen eğitimlerin takvimine yer verilmiştir.

Dergimize www.mmo.org.tr adresi yayınlar bölümünden ulaşabilir; yazı, yeni ürün tanıtımları, reklam ve görüşleriniz ile destek olabilirsiniz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere iyi okumalar diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu