Mühendis ve Makina Güncel: KASIM 2022 - SAYI: 71

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Meslektaşlarımız Merhaba,

Mühendis ve Makina-Güncel dergimizin 2022 yılı Kasım sayısı ile karşınızdayız. Bu sayımızda Birlik’ten, Haber, Kongre, Sempozyum, Anma, Eğitimlerimiz, Sektör Haberleri ve İşçi Sağlığı  ve İş Güvenliği, Tasarım, İklimlendirme konularında hazırlanmış dört yazıya yer verilmiştir.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği bölümünde yer alan ilk yazımız, Ersan Gönül ve Burak Bayraktaroğlu tarafından hazırlanan “Forklift Çatallarının Manyetik Parçacık Test Yöntemi ile Kontrollerinin Önemi” başlıklı yazıdır. Yazıda, forklift çatallarının tahribatsız muayene yöntemleri ile nasıl kontrol edilebileceği açıklanmıştır.

Tasarım bölümünde yer alan ikinci yazımız, Erdal Günel tarafından hazırlanan “Genç Mühendisler İçin Tasarım Bilgileri” başlıklı yazıdır. Yazıda, özellikle genç mühendisleri tasarım eylemi hakkında özlü bilgileri sunmak amaçlanmıştır.

Tasarım bölümünde yer alan üçüncü yazımız, Barış Oğuz tarafından hazırlanan “Deney Tasarım Nedenlerini Biliyorsanız Sonucu Değiştirebilirsiniz!” başlıklı yazıdır. Yazıda, üretimde bir gereklilikten, “Deneysel Tasarım”ın endüstrideki kullanımından bahsedilmiştir.

İklimlendirme bölümünde yer alan ”Motorlu Kontrol Vanalarında Uygulanan Kontrol Yönteminin, Enerjinin Etkin Kullanımına Etkisi” başlıklı dördüncü yazımız, Orhan Taşdemir tarafından hazırlanmıştır. Bu yazıda, günümüzde HVAC uygulamalarında yaygın olarak kullanılan doğrusal kontrol vanalarının, kontrol kurallarına bağlı kalınarak enerjinin etkin kullanımına nasıl yararlı olunabileceği incelenmiştir. Ayrıca, uygulamada karşılaşılan olgular çözümlenerek, en uygun kontrol tekniğinin kullanılmasının farkındalığının oluşması amaçlanmıştır.

Birlik’ten bölümünde, DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından 18 Kasım 2022 tarihinde “İstiklal Caddesi’nde Gerçekleşen Bombalı Saldırıyı Kınıyoruz” başlıklı basın açıklamasına yer verilmiştir.

Haber bölümünde, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kaynak Eğitim ve Muayene Merkezi (KEMM) tarafından 26 Kasım 2022 tarihinde BAOB Oditoryum’unda gerçekleştirilen 3. NDT Günleri haberine yer verilmiştir.

Sempozyum bölümünde, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB tarafından 11 Kasım 2022 tarihinde İMO Teoman Öztürk Salonu’nda düzenlenen “6331 Sayılı Yasanın 10. Yılında Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu” haberine yer verilmiştir.

Kongre bölümünde, TMMOB Makine Mühendisleri Odası adına MMO İzmir ve İstanbul Şubeleri yürütücülüğünde, 16-19 Kasım 2022 tarihinde İzmir’de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen IX. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Sergisi (HPKON 2022) haberine yer verilmiştir.

Anma bölümünde, Ekim ayında yitirdiğimiz Prof. Dr. Abdullah Yalçın Göğüş anısına Birol Kılkış ve Rüknettin Oskay’ın kaleme aldığı anma yazılarına yer verilmiştir.

Ayrıca bu sayımızda; Kasım ayı sektör haberlerine ve mühendislerimize yönelik Kasım ayı içerisinde gerçekleşen eğitimlerin takvimine yer verilmiştir.

Dergimize www.mmo.org.tr adresi yayınlar bölümünden ulaşabilir; yazı, yeni ürün tanıtımları, reklam ve görüşleriniz ile destek olabilirsiniz. Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere iyi okumalar diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası 
Yönetim Kurulu