BAĞIMSIZLIĞIMIZIN YOLUNU AÇAN 30 AĞUSTOS ZAFERİ KUTLU OLSUN ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, 30 Ağustos Zaferinin 99. Yıldönümü ve 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir basın açıklması yaptı.

Bağımsızlığımızın Yolunu Açan 30 Ağustos Zaferi Kutlu Olsun

Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış!  

Bugün ülkemizin bağımsızlık yolunu açan 30 Ağustos Zaferinin 99. Yıldönümü, 1 Eylül de Dünya Barış Günüdür. Emperyalist devletlerin ülkemizi işgaline karşı 1919’da başlayan Bağımsızlık Savaşı 30 Ağustos 1922 tarihindeki Büyük Zafer ile durdurulmuş, 9 Eylül’de İzmir’in işgalden kurtarılışının ardından barış görüşmeleri başlamış, Mudanya Ateşkes Konferansı ve Lozan Konferansı ile barış sağlanarak İstanbul’un işgaline son verilmiş ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmişti. Böylece yurtta sulh cihanda sulh Cumhuriyetin temel politikası olmuştu. 1950’lerle birlikte bu politika terk edilmiş, Türkiye emperyalist devletlerin savaş aygıtı NATO’ya sokulmuştur. Türkiye’nin hızla Amerikancı olmasıyla birlikte DP iktidarı, ABD’nin isteğiyle ve Meclis kararı olmadan Kore’deki savaşa asker göndermiş, Cezayir’in Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında Fransa’nın yanında yer almış, emperyalizm lehine Lübnan’a müdahaleyi düşünebilmiştir.

DP iktidarını her vesileyle öven bugünkü iktidarın dış politikada, Özal’ın Avrasya coğrafyası ve Ortadoğu’ya yönelik emperyalizmin taşeronluğu politikasını başta Afganistan, Irak, Suriye, Libya olmak üzere daha da hararetli bir şekilde sürdürmesi, Türkiye’nin 70 yılı aşan emperyalizme bağımlılığını pekiştirmiştir. Diğer yandan iktidarın dış politikasının ülke içi  toplumsal muhalefeti baskı altında tutma işlevinin olduğu da bilinmektedir. İç ve dış politikanın emperyalizme bağımlılıkla, militarizmle, milliyetçilikle, ümmetçilikle, siyasal İslamcılıkla belirlenmesi ve Kürt sorununda sergilenen baskı ve şiddet, derin acılara, toplumsal yarılmalara yol açmaktadır.

Başta komşularımız olmak üzere diğer halklarla barışçı ilişkiler kurulması, ülkemizin bağımsızlığı, dış politikanın ülke ve halk çıkarlarına tabi ve ülkemiz içinde kardeşliğin egemen olması için ülkede, bölgede ve dünyada barış acil bir ihtiyaçtır. Ülkemizde Kürt sorunu ve göç sorunu ile birlikte oluşan etnik ayrışmalar, bölgemizdeki emperyalist işgaller, nükleer silahlanma ve genel savaş olasılıkları, barışçı politikaların önemini ortaya koymaktadır. Bu nedenle 99 yıl önce yolu açılan bağımsızlığın tekrar kazanılması ve halk egemenliğinin tesisi görevlerimizin başında gelmektedir. Odamız bu doğrultuda emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşitlik, özgürlük, laiklik, adalet ve hukukun üstünlüğü temelinde bir arada yaşamın hâkim olacağı demokratik bir Türkiye mücadelesinde yer almaya devam edecektir.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2021-08-30 05:15:00