YÜREĞİMİZ BU KEZ AMASRA’DA YERİN 300 METRE ALTINDA TUTUŞTU! ULUSAL YAS İLAN EDİLSİN!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

2022 günü akşam saatlerinde meydana gelen Grizu Patlamasıyla –resmi açıklamalarda göre 87 kişiden şimdilik 40 maden emekçisi yaşamlarını kaybetti ve gerisi yaralandı. Ölenlerin ailelerine ve ülkemize baş sağlığı, yaralılara ise acil şifalara diliyoruz.

Geriye dönük her yıl neredeyse en az 2000 emekçinin yaşamlarını yitirdiği bilinmektedir. Bu yılın ilk dokuz ayında (273 günde) ise en az 1359 emekçinin iş cinayetlerinde yaşamlarını kaybetmiştir.

Yaşam hakkı her şeyin üstündedir ve binlerce kez ifade ettiğimiz gibi bu gün de Amasra’da yaşamlarını kaybeden maden emekçileri üzerinden yineliyoruz: “Karşılığı para veya yatırım maliyeti olarak değerlendirilmemesi gereken yaşam hakkı,  Bilim ve Tekniğe dayalı önlemler alındığında ancak gerçekleşebilir ve iş cinayetleri/ toplu ölümlere yol açan iş katliamları yaşanmaz.” 

Gerçekleşen iş cinayetleri ve iş kazalarının büyük çoğunluğunun önlenebilir olduğu bilinmektedir. Bunun için önce insan hayatını ve emeğe değer veren bir yaklaşımın benimsenmesi gerekmektedir.

Bizler, bugün de iş cinayetleri ile mücadele etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Ölüm, yaralanma ve sakat kalma hiçbir emekçinin kaderi değildir. 

Tüm ülkede, tüm çalışma alanlarında iş güvenliği önlemlerinin artırılması, bağımsız denetim sisteminin yerleştirilmesi, iş cinayetlerinin ve iş kazalarının durdurulmasını simgelemesi ve Amasra’da ailelerin ocaklarına  düzen acıya yurt olarak ortak olma amacıyla ULUSAL YAS ilan edilmesini öneriyoruz.

İş Cinayetlerine  ve Amasra İş Katliamının benzerlerinin bir daha yaşanmaması için yılmadan mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

MEHMET ALİ ELMA

TMMOB KOCAELİ İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERİ