ULUSLARARASI ENDÜSTRİYEL PROJELER ŞANTİYECİLİĞE GİRİŞ EL KİTABI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

SUNUŞ

Odamız yayın çalışmalarına büyük önem vermekte ve uzmanlık alanlarına giren konularda üyelerin ve ilgili teknik personelin gelişen teknolojiden yararlanması ve bilgi birikiminin artırılması için yayın faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üyelerinin meslek alanlarındaki gereksinimlerini ve taleplerini dikkate alarak, gelişen sanayi uygulamalarında bilgi ve deneyim paylaşımını, erişimini sürekli gündeminde tutmakta olan Odamız, özellikle uluslararası endüstriyel projelerde karşılaşılan durumlar ve uygulamaları hakkında doğru ve yeterli bilgiye ulaşmak, tüm meslek alanlarımızda olduğu gibi bu alanda da yaygınlaşmasına katkıda bulunmak hedefi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Makina mühendisliği disiplini, sahip olduğu çok yönlü ve zengin içeriği ile çoğu şantiye şefliği gerekliklerini yerine getirebilmektedir. Bu alanda Odamızca verilen eğitim, seminerlerin yanı sıra yayın çalışmaları yapılmaktadır. İlgili yönetmelikler uyarınca, gerekli yüküm ve sorumlulukları yerine getiren, Şantiye Şefliği görevini üstlenecek üyelerimizin nitelik ve niceliğini artırmayı sağlamak amacıyla bu kitap ilgililerine sunulmaktadır.

Kitap, genel itibarıyla teklif süreçleri, şantiye kurulumu sırasında kullanılacak olan yardımcı ve geçici tesisler ve projedeki geçici alt yapı – üst yapı çalışmaları ile yeterli nicelik ve nitelikte ekip ve ekipmanın şantiyeye transferini kapsayan mobilizasyon, iş güvenliği ve kalite kontrollerini kapsamaktadır. Uluslararası büyük projelerde, şantiyelerde genel kullanılan dilin İngilizce olması sebebiyle, kitabın içeriğinde ve verilen sözleşme örnekleri eklerinde başlıkların ve bazı terimlerin İngilizceleri özellikle verilmiştir. Ekler, elektronik açık erişimli olarak,  Oda web sayfamızdan paylaşılmıştır.

Yol göstermeyi amaçlayan, Uluslararası Endüstriyel Projeler - Şantiyeciliğe Giriş El Kitabının bu alanda çalışmayı düşünen makina mühendisliği bölümlerinde okumakta olan öğrencilerimize ve genç meslektaşlarımıza yararlı olmasını dileriz.

Görev aldığı şantiyelerde kazandığı mesleki deneyimleri, bu kitap aracılığıyla Makina Mühendisleri Odası’na kazandıran Sayın Levent Çorbacıoğlu’na, kitabın gözden geçirme- değerlendirilme süreçlerinde yardımcı olan Orhan Aytaç, Fuat Tiniş’e ve değerlendirme yaptıktan kısa bir süre sonra, geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan Sayın İrfan Uçar’a, ve katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza, kitabı baskıya hazırlayan MMO çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla.

                                                                                                                                               TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Yayın No: 
715
Yayın Yeri: 
Ankara
Sayfa Sayısı: 
240
ISBN: 
978-605-01-1369-3
Kitap Türü: 
Teknik Kitaplar