SANAYİ KONGRESİNE GİDERKEN Cumhuriyet’in 100. Yılında KAMUCULUK YENİDEN

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Odamız iki yıllık her çalışma döneminde ulusal ölçekte bir dizi kongre, kurultay, sempozyum etkinliği düzenlemektedir. Çalışma dönemlerinin sonlarına doğru da tüm etkinliklerimizi taçlandırdığımız ve TMMOB görevlendirmesiyle yürütücülüğünü üstlendiğimiz TMMOB Sanayi Kongresi’ni düzenliyoruz.

2023 yılında TMMOB Sanayi Kongresi kapsamında iki ön etkinlik düzenledik. İlki, 15 Nisan 2023 tarihinde yapılan Sanayi Kongresine Giderken/AKP İktidarının 20 Yılı; diğeri de 28 Ekim 2023 tarihinde yapılan Sanayi Kongresine Giderken/Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde Kamuculuk Yeniden etkinliği idi.

15-16 Aralık 2023 tarihlerinde yapılan TMMOB Sanayi Kongresi de Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde Türkiye Sanayisi ve Dünyadaki Son Gelişmeler Işığında Nasıl Bir Sanayileşme? temasıyla düzenlendi.

Neoliberal dönem ve onun 20 yılı aşan süreden beri hızlı uygulayıcısı olan AKP iktidarında, kamu mülkiyeti, kamu üretimi, kamu işletmeciliği, kamusal hizmetler ve kamusal denetimin, kısaca kamu/toplum yararının tasfiyesi ve sanayisizleşmeye varan sonuçlar ile alternatif kamucu/toplumcu yaklaşımlar, her üç etkinlikte iktisatçı, toplumbilimci, uzman ve meslektaş dostlarımız tarafından etraflıca sunuldu.

Sanayi Kongresine Giderken/AKP İktidarının 20 Yılı etkinliğinde sunulan bildiri ve yapılan konuşmalar, Sanayi ve Toplum adlı yeni yayınımızın ikinci sayısında yayımlandı.

Sanayi Kongresine Giderken/Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde Kamuculuk Yeniden etkinliğinde sunulan bildiri ve yapılan konuşmaları bu kitapta yayımlıyoruz.

TMMOB Sanayi Kongresi Sonuç Bildirisi geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Kongrenin Bildiriler Kitabı’nın yayın hazırlıkları da bitmek üzeredir ve önümüzdeki günlerde yayımlanacaktır. Cumhuriyetin 100. Yılında kamu yönetiminde, kamu maliyesinde, ekonomide, sanayide, enerjide, madencilikte, ulaşımda, tarımda, gıdada, eğitimde, sağlıkta, bilim ve mühendislikte, toplumsal yaşamın hemen her alanında yaşanan çöküntü tabloları her üç etkinlikte ve özel olarak Kamuculuk Yeniden etkinliğinde sergilenmiştir.

Sergileme ile kalınmamış, bu toplu duruma karşı bütünlüklü alternatif öneriler de sunulmuştur. Mevcut durumdan çıkış yolunun yeniden kamuculuk olduğu; kamu/toplum yararı temelinde planlama, çevre, bilim ve teknoloji politikalarıyla bütünleşik sanayileşme, toplumsal kalkınma, adil gelir dağılımı/bölüşüm politikaları ve yeni bir siyasi irade gerekliliği vurgulanmıştır.

Eşitlikçi, kamucu/toplumcu, bağımsız demokratik bir Türkiye yürüyüşümüzde ülkemizin yüz akı beyinleriyle birlikte üretilen düşünce ve önerileri kamuoyuna memnuniyetle sunuyoruz.

Kitabımızın ülkemizin ve halkımızın bugünü ve yarınları üzerine kaygılanan, araştıran, yararlanan, mücadele eden herkese katkı sunacağına inanıyoruz.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Yayın No: 
755
Yayın Yeri: 
Ankara
Sayfa Sayısı: 
106
ISBN: 
978-605-01-1630-4
Kitap Türü: 
Etkinlik Kitapları