KONUTLARDA İÇ HAVA KALİTESİ VE HAVALANDIRMA

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Makina Mühendisleri Odası olarak meslektaşlarımızın bilgi birikimine katkıda bulunmanın yanı sıra kamusal alanda can ve mal güvenliğinin sağlanması ile sağlıklı ve konforlu yaşam alanlarının oluşturulması için halkımızı bilinçlendirme amacıyla birçok çalışma yapmaktayız. Odamızın temel ilkelerinden hareketle toplumun sorunlarını meslektaş sorunlarından ayırmadan, meslek alanımızla ilişkili sorunlara çözüm bulma doğrultusunda da çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Sağlıklı ve konforlu yaşama alanlarının oluşması ancak Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının eşgüdümlü ve verimli şekilde çalışması ile mümkündür. Ancak meslektaşlarımızın bileşen ve sistem tasarımı konusunda yaptıkları çalışmalar yanında, bu alandaki bilgi birikimine katkı sunmaları, standartları oluşturmaları ve geliştirmeleri de gereklidir.

Sağlıklı ve konforlu yaşam alanlarının tasarlanabilmesi için Odamız tarafında geçmiş dönemlerde basılmış olan “Okullarda İç Çevre Kalitesi Rehberi” ve “Karbondioksit ve Sınıflar” isimli kitapların devamı olarak değerlendirilebilecek bu kitapta, öncekilerden farklı olarak, temel yaşam ortamlarımız olan konutların havalandırılması konusu ele alınmıştır. Ülkemizdeki hiçbir kentte konut havalandırma konusunda özel bir çalışma yoktur. Bu konu tamamen vatandaşlarımızın tercihine ve kontrolüne bırakılmıştır. Ancak, kentlerimizin dev bir gecekondu ve kontrolsüz bir şantiye ortamı olması nedeniyle, farkındalığı olanların bile evlerinde temiz havaya erişim sağlayamadığı bir çaresizlik hâkimdir. Bu nedenle, basitçe yabancı bir standart veya kitaptan alınmış yöntemlerin uygulanmaya çalışılması yerine çevresel etmenlerin, kentsel dinamiklerin, kültürel beklentilerin sonucu olan ihtiyaçlarımıza uygun ve uygulanabilir yerel standart ve yöntem önerilere ihtiyacımız vardır. Bu kitabı yerel bir standart önerilmesi çalışmasının ilk aşaması olarak hazırlayan MMO İzmir Şubesi, Konutlarda İç Hava Kalitesi ve Havalandırma Çalışma Grubu üyelerine Odamız adına çok teşekkür ederiz. Bu çalışmanın diğer şubelerimizin katkılarıyla ülkemize yayılması ve halkımızın sağlıklı ve konforlu yaşam alanlarına erişebilmesi için verdiğimiz mücadelenin büyümesi umuduyla…

Yayın No: 
750
Yayın Yeri: 
İzmir
Sayfa Sayısı: 
188
ISBN: 
978-605-01-1617-5
Kitap Türü: 
Teknik Kitaplar