MMO'DAN KIZILAYA KAN BAĞIŞI !...KAN VERELİM, CAN KATALIM !...
Yayına Giriş Tarihi
![](https://mmo.org.tr/sites/default/files/gonderi_gorselleri/7481_12_56_56_0.jpg)
26 Şubat 2010 Cuma günü Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesinde, Gaziantep Kilis Tabip Odası ile birlikte "ORGAN BAĞIŞI" konulu söyleşi düzenlendi ve etkinlik ile paralel olarak Şubemizde Kızılay Kan Merkezine "KAN BAĞIŞI" yapıldı.Yeni dönemin ilk toplantısında üyeleri ile birlikte olan MMO Gaziantep Şube Yönetimi, yeni çalışma dönemi ile ilgili üyelerinden görüş ve önerilerini alarak aynı zamanda, 2007 yılında kaybettiği Şube Yönetim Kurulu Üyesi Nedim YANIÇ'ı ölümünün 3. yılında andı.
Gaziantep Kilis Tabip Odası Genel Sekreteri Sayın Dr. Erol KALE tarafından sunulan "ORGAN BAĞIŞI" konulu söyleşi de Organ Bağışı ilgili yanlış bilinen veya hiç bilinmeyen konular ele alındı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Ali PERİ, Nedim YANIÇ'ı, 3 yıl önce karaciğer yetmezliğinden ve karaciğer nakli yapılamadığından dolayı kaybettiklerini, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli bir sağlık sorunu olduğunu, ne yazık ki organ ve doku nakli bekleyen hastalarımızın sayısının gün geçtikçe arttığını ve Ülkemizde 30 binden fazla kişinin, organ nakli yapılmadığı takdirde ölüm riski taşıdığının tahmin edildiğini belirtti. PERİ, bu etkinliği 26 Şubat 2007 tarihinde kaybettikleri Nedim YANIÇ'ın ölüm yıldönümüne getirerek, etkinliğin gündüz kısmında Nedim YANIÇ'ın dostları ve ailesi tarafından mezarı başında ziyaret edilerek, mezarına karanfil bırakıldığını da belirtti.
Bunun yanında "KAN VERELİM, CAN KATALIM" düşüncesi ile ihtiyacı olan vatandaşlarımıza Kızılay Kan Merkezi aracılığı ile kan bağışında bulunarak, kan vermenin faydalarının saymakla bitmediğini ve en önemlisi verilen kan ile başka bir insanın kurtulmasının verdiği manevi huzur ve mutluluğun ölçülemez bir duygu olduğunu belirten PERİ, kan bağışının kısaca çok insancıl bir davranış olduğunu söyledi. Bu nedenle bugünü daha anlamlı kılmak adına isteyen meslektaşlarımızın kan vermesi içinde bu gün burada Kızılay Kan Merkezinden bir ekibin hazır bulundurulduğunu belirtti.
Konuşmasında, Oda çalışmalarına ve Ülke gündemine de değinen PERİ, yeni dönemde hedefledikleri Çalışma Programı ile ilgili üyelerini bilgilendirdikten sonra, Ülkenin içinde bulunduğu Kriz, Grip, Ergenekon, Demokratik Açılım, Darbe Söylentileri gibi konularda da görüşlerini dile getirdi.
Ülkemizin, emperyalist senaryoların tehdidi altında olduğunu, enerji bağımlılığından dolayı yaşadığımız ekonomik kriz, arkasından etnik kökenler üzerinden yapılan kardeş kavgası ile yaratılan kaos ve Ülkenin içerisinde bulunduğu son durumun hiç de iç açıcı olmadığı belirten PERİ, emperyalist güçlerin Ülkemizi bataklığa çekme çabalarının her zamankinden daha fazla olduğunu ve bu çirkin çabalara karşı, Ülke olarak demokrasiyi ve kardeşliği her zamankinden daha fazla sahiplenmek zorunda olduklarını belirti.
Toplantı ile paralel devam eden Kan Bağışında ise birçok üye tarafından Kızılay Kan Merkezinde Kan Bağışı yapılarak etkinlik sonuçlandırıldı.
MMO Gaziantep
Basın Birimi