ULUSAL VE ULUSLARARASI TOPLUMU AFGAN KADINLARI VE ÇOCUKLARINI TALİBAN YÖNETİMİ İLE YALNIZ BIRAKMAMAYA ÇAĞIRIYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Şubemizin de bileşeni olduğu Şiddetle Mücadele Ağı ve Bileşenleri Afganistan'da yaşanan olaylara ilişkin ortak basın açıklaması düzenledi.

18 Ağustos 2021 tarihinde yapılan ortak açıklama şöyle;

BASINA VE KAMUOYUNA

16.08.2021 tarihinde basına ve kamuoyuna yansıyan Radikal İslamcı bir örgüt olan Taliban’ın Kabil kentine ilerlemesi ve ülkenin büyük bir bölümünün kontrolünü ele almasıyla birlikte, biz kadın hakları alanında mücadele eden aktivistler ve kurumlar olarak Afganistan’da yaşayan kadınların temel insan haklarına erişimi konusunda derin endişe duymaktayız.

Taliban’ın Afganistan’da neredeyse tüm kentlerde kontrolü ele geçirmesiyle birlikte Afganistan’da kadın mücadelesiyle son 20 yılda kazanılan haklar teker teker kaybedilme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlar, Taliban'ın mutlak şeriat yasaları esas almasından dolayı günlük hayatın her alanında acımasız cezaların tehdidi altındadır. Basın ve sosyal medya yoluyla Aktivistler, siyasetçiler tarafından yapılan çağrılar bu vahim durumu gözler önüne sermektedir. Savaş ve kaos ortamında Suriye’de yaşanan savaşta tecrübe edildiği üzere Kadınlar, LGBTİ+’lar ve çocuklar ayrımcılığa maruz kalmakta, kaçırılma, cinsel istismar, fuhuşa zorlanma veya işkence gibi birçok suçun mağduru olmaktadır. Başta yaşam hakkı gibi temel haklar olmak üzere sosyal haklar olarak tanımladığımız gösteri ve yürüyüş hakkı, eğitim hakkı, siyasi hayata katılım hakkı ve çalışma hakkı gibi haklar savaş ve despotik bir ortamda her geçen gün ortadan kaldırılacaktır. Yine savaş sebebiyle göçmek zorunda bırakılan, farklı ülkelerde mülteci statüsünde bulunan birçok insan ırkçı ayrımcı saldıranlara maruz kalmaktadır. Toplumu bu konuda daha sağduyulu olmaya çağırıyor, muhatapların mülteciler değil kamu otoriteleri olduğunu buradan tekrardan belirtmek istiyoruz.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı olarak Ulusal ve Uluslararası toplumu Afgan kadınları ve çocuklarını Taliban yönetimi ile yalnız bırakmamaya çağırıyoruz. Metnimizi Afganlı kadınların sözleriyle bitirerek diyoruz ki; “ne taşlanmak ne ağaçlara asılmak ne gözyaşı ne utanç bizi yıldıracak. Daha iyi ve farklı bir dünyayı biz kuracağız.”

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı

Rosa Kadın Derneği

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi

Diyarbakır Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu

İnsan Hakları Derneği Kadın Komisyonu

Diyarbakır Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu

ÖHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu

SHU-DER Diyarbakır Şubesi

TMMOB Amed İKK Kadın

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi

SES Diyarbakır Şubesi

KESK Amed Kadın Meclisi

Dayanışmanın Kadın Hali Derneği (DAKAH-DER)

DERME