TMMOB KADIN ÇALIŞMA GRUBU: ÖFKELİYİZ !!! İSYANDAYIZ!!!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

05.08.2021

TMMOB Kadın Çalışma Grubu son günlerde yaşanan kadın cinayetlerine isyan ederek 5 Ağustos 2021 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

ÖFKELİYİZ !!!  İSYANDAYIZ!!!

Günlerdir ormanların, hayvanların ve tüm doğal yaşamın yok olmasına içimiz yanarken; ırkçı, faşist söylemlerle körüklenen saldırılarla bir kürt ailesinin katledilmesine karşı öfkeliyken; hemen hemen her gün  işitmekte olduğumuz kadına yönelik şiddet ve katliam haberlerine isyan ederken;  2 Ağustos Perşembe günü Antalya’da beş gündür, Kahramanmaraş’ta üç gündür kendilerinden haber alınamayan, Azra Gülendam Haytaoğlu  ve Emine Gökkız’ın cansız bedenlerine ulaşıldığını öğrendik.  Azra’nın canice katledilmesi, Emine’nin ormanda asılı olarak bulunması bizleri derinden sarstı.  Ailelerinin ve sevenlerinin acısını yürekten paylaşıyoruz.

28 Temmuzdan itibaren kayıp olan ve bulunmasını umutla beklediğimiz, canice katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katil zanlısı olan, önce gözaltında sorguya alınıp, daha sonra ‘Canavarca Hisle Adam Öldürmek’ suçundan tutuklanan Mustafa Murat Ayhan’ın birliğimize bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Sayman Üyesi olması, öfkemizi ve isyanımızı daha da artırmıştır.

Canice hislerle gerçekleştirilen katliamın öğrenilmesinin ardından, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu  02.08.2021 tarihinde olağanüstü toplanarak, katil zanlısı Mustafa Murat Ayhan’ın Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğini askıya almış ve hakkında disiplin soruşturması açılmasına karar vermiştir.

Biz TMMOB üyesi mühendis, mimar, şehir plancı kadınlar yıllardır  “Katiller yaşadığımız her yerde “ dedik. Hangi mesleğe sahip olduğu, hangi şehirde yaşadığı ve eğitim düzeyinden bağımsız olarak, “kadınlar erkekler tarafından şiddet görüyor, cinsel saldırıya uğruyor, öldürülüyor” dedik.

Ancak sesimizi duymak bir yana, iktidarını koşulsuz biat eden bir toplumla sürdürebileceğinin bilincinde olan, bu bağlamda siyasal islamın argümanlarını kullanan AKP iktidarı,  kadının kontrol altında tutulması, toplumdan uzaklaştırılması, itaat ve hiyerarşik bir ilişki düzeni  içinde sınırlandırılması yönündeki  yok edici hamlelerinin dozajını artırdı, toplumsal yaşamın tüm alanlarında gerici politikalarını biz kadınlar üzerinden yürütmeye devam etti.

İstanbul Sözleşmesi’nin 20 Mart 2021 tarihli yok hükmündeki fesih kararından sonra, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre  102 kadın cinayeti, 85 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir.

Görülmektedir ki; İstanbul Sözleşmesi kadınların yaşam hakları için şarttır. Kadınların etkin korunması için gerekli tedbirleri almayan, 6284 sayılı Kanunu uygulamayan devletin tüm birimleri ve kamu görevlileri  SUÇ İŞLEMEKTEDİR.

Yüreğimizdeki acıyla ve isyanla haykırıyoruz…

İstanbul Sözleşmesinin hukuksuz fesih kararını geri çekin!!!

6284 sayılı Kadını Koruma Kanununu etkin bir biçimde uygulayın!!!

Biz TMMOB’li mühendis, mimar ve şehir plancı kadınlar saldırılarınıza karşı sessiz kalmayacağız. Kazanılmış haklarımızı yok etmenize izin vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz. Azra’yı hunharca katleden Mustafa Murat Ayhan’ın en ağır cezayı alması için sürecin takipçisi olacağız.

ŞİMDİ SUSMA ZAMANI DEĞİL, ŞİMDİ BAŞKALDIRMA ZAMANI, ŞİMDİ MÜCADELE ZAMANI…

YAŞASIN TMMOB, YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

 

TMMOB Kadın Çalışma Grubu