TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANLIKLARINA

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

COVİD-19 virüsünün ülkemizde de ilk tespitinin yapıldığı günlerden bu yana aldığımız önlemler ve çalışma arkadaşlarımızın kurallara uyması nedeni ile hiçbir arkadaşımız işyerinden ve çalışma koşullarından kaynaklı olarak COVİD-19 hastalığına yakalanmadı. Bir süre önce, tüm birimlerimizde ağırlıklı olarak tam zamanlı çalışmaya geçildi ve bu süreçte de sıkıntı yaşanmadı. Ancak biliyoruz ki, ülke düzeyinde COVİD-19 vakaları sürekli artmaktadır. Bu nedenle “tam süreli çalışma”ya geçtiğimiz günlerde belirttiğimiz bazı hususları yeniden hatırlatmak istiyoruz:

1) “Normalleşme” diye ifade edilen süreci, “normal süreç” olarak algılamadan, COVİD-19 virüsünün yok olmadığı bilinci ile hareket etmek zorundayız.

2) COVİD-19 hastalığının aşısı ya da kesinleşmiş tedavi ilacının bulunmadığı, virüsün bulaşma olasılığının halen sürdüğü bilinerek, işten kaynaklı bulaşma olasılığını ortadan kaldıracak bir çalışma düzenini oluşturmamız gerekmektedir, bu nedenle İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğine ilişkin daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz tüm hususlar da atlanmadan çalışma düzenin “Makina Mühendisleri Odası Personelinin COVİD-19 Süreci Çalışma Koşullarında Dikkat Etmesi Gerekenler” broşürümüzde belirtilen kuralların tavizsiz şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Eğer daha önce yapılmadı ise söz konusu broşür çoğaltılarak çalışanlarımıza imza karşılığı teslim edilmeli ve kurallara uyacağı taahhüdü alınmalıdır.

3) İşyerlerinde çalışma düzeni izlenirken, “kimsede COVİD-19 vakası yok” şeklinde davranmak yerine “herkeste COVİD-19 vakası olabilir” anlayışı ile tüm çalışma arkadaşlarımızın davranmasını sağlamalıyız. Bazı şubelerimizde “aileden kaynaklı” vakalara rastlandı, elbette ki, kimsenin sosyal alışkanlıklarınıza müdahale edemeyiz, bunun yanında çalışanlarımıza, her sosyal temasta; “maske”, “mesafe” ve “hijyen” kurallarına mutlaka uyulması, aileden kaynaklı olarak kapılabilecek virüsün işyerine taşınmaması konusunda da çalışanlar uyarılmalıdır.

4) Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, İklimlendirme Teknik Kurulu ve Türk Tabipleri Birliği’nin yaptığı/yapacağı açıklamaları takip ederek bu çerçevede hareket edilmesi sağlanmalıdır.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederiz.

Saygılarımızla,

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI Oda Sekreteri 

Elif ÖZTÜRK