SAVAŞA HAYIR BARIŞ HEMEN ŞİMDİ! BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA VE TÜRKİYE MÜMKÜNDÜR.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Adana Şubesi

SAVAŞA HAYIR BARIŞ HEMEN ŞİMDİ! BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA VE TÜRKİYE MÜMKÜNDÜR.

50 milyondan fazla ölü, on milyonlarca yaralı ve sakat, yıkım, acı ve gözyaşı bırakan II. Dünya Savaşı`nın ardından, 1 Eylül 1939`da Alman Nazi ordularının Polonya`ya girdiği yani II. Dünya savaşının başladığı gün olan 1 Eylül "Dünya Barış Günü" olarak kabul edildi.

1 Eylül 1939`un üzerinden 76 yıl geçmiş olmasına karşın, dünyada değişen bir şey yok. 1 Eylül 1939`da olduğu gibi emperyalist güçler bugün de dünyayı paylaşmak için, birçok yerde mazlum halklara karşı zor kullanıyor ve bunu bomba ve silahlarla "barış ve demokrasi götürmek" adına yapıyor.

Erdoğan-AKP iktidarı içte ve dışta barış karşıtı politikalar izlemektedir. AKP hükümetleri döneminde Mısır`da, Suriye`de, Irak`ta, Libya`da şeriatçı güçlerin yanında yer alınmış, siyasal İslamcı politikaların parçası olunmuştur. Türkiye, emperyalist güçlerin Suriye`ye yönelik müdahalelerinin yanında, kullanılan bir ön cephe ülkesi gibi yer almıştır. AKP, emperyalist ülkelerin karmaşık politikalarına ve bölgedeki hızlı değişimlere ayak uyduramamış ve hem kullanılan hem de "yalnız" bir ülke olmuştur. AKP Türkiye`si komşu ülkelerle "sıfır sorun"dan "sıfır komşu"luğa geçmiştir.

Bütün dünyanın bildiği üzere iktidar, kör terör yöntemlerini benimseyen, insanları başlarından kesip kalplerini yiyen, ırza geçme ve katliamı "cihad" olarak gören Suriye ve Irak`taki şeriatçı güçlerin Türkiye`yi lojistik, geçiş ve bir harekât üssü olarak kullanmalarına destek olmuştur. AKP iktidarı, Ortadoğu`da ve ülke içinde, halklar arasında açık bir şekilde etnik düşmanlık, din-mezhep düşmanlığı ve savaş yanlısı politikalar izlemektedir.

Suriye`de dört yılı aşkın süredir yaşanan tüm acıların, katliam ve ölümlerin sorumlusu silah ve para yardımıyla iç savaşı geliştiren ABD ve bölgedeki işbirlikçi müttefikleridir. Emperyalizm, dün Irak`ta bugün Suriye`de olduğu gibi tarihi boyunca sözde demokrasi ve insan hakları adına, dünyanın her yerinde acımasızca işlenen cinayetlerin sorumlusudur.

AKP iktidarı 7 Haziran seçimlerinden itibaren Türkiye‘yi büyük bir gerilim ve şiddet ortamına sokmuş; ateşkesin bitmesine yol açmış, yüzlerce ölü, binlerce yaralı yanı sıra, bombalanmış, kurşunlanmış, yanmış, yıkılmış, köyler, ilçeler ve kentlerden oluşan bir Güneydoğu tablosunun yeniden oluşmasına neden olmuştur.

AKP iktidarı, Türkiye‘deki Kürt sorununu iktidarını koruma uğruna tekrar şiddet ve savaş sarmalına sokmuştur. 7 Haziran seçimlerinin meşru sonuçlarını tanımayarak Türkiye‘yi yeni bir seçime götüren siyasal iktidar, Suriye iç savaşından, ve hatta bir iç savaştan medet ummaktadır. Erdoğan-AKP iktidarı, iktidar konumunu korumak için hükümet kuruluşu çalışmalarını oyalama eksenli olarak sürdürmüş; anti demokratik bir azınlık iktidarı ile kaos ortamı içinde erken seçime gitme yoluyla milliyetçi bir dalga ve kan gölü üzerinde iktidarını yenilemeyi arzu etmektedir.

Erdoğan-AKP iktidarı Ortadoğu‘da ve ülkemizde emperyalizmin oyun alanı içindedir ve tek derdi iktidarını korumaktır. "Evlatlarımızı feda etmeye hazırız", "tek derdimiz İslam, İslam, İslam" diyenlerin kullandığı hukuk dışı olağanüstü yetkiler, ülkemizi bir iç savaş süreci içine sokmuştur. Siyasal iktidar, bütün toplumsal muhalefeti bastırmayı, 7 Haziran seçimlerini hükümsüz kılmayı ve iktidarını yeni bir seçim oyunu ile korumayı önüne koymuştur.

Savaşı tüm sıcaklığı ile hissettiğimiz bu günlerde, barış talebi ülkemiz ve bölgemiz için hiç bu kadar yakıcı ve acil olmamıştı. Savaşa girmek için can atan, kardeş halklar arasında ırkçı, dinci, mezhepçi ayrılıkçı söylemlerin arttırıldığı, kin ve nefret tohumlarının ekildiği bu dönemde, barışa inanan herkes, yüksek sesle ve hep bir ağızdan "Ülkede, Bölgede ve Dünyada Barış" istemini yükseltmelidir.

Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi, toplumsal sorumlulukları doğrultusunda sanayileşmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş bir Türkiye için, karanlığa, ayrımcılığa, savaşa, emperyalist çıkarlara karşı ülkemizde, bölgede ve dünyada barışı savunmaya devam edecektir.

İktidarın emperyalizmin taşeronu iç ve dış politikalarına rağmen "Barış İçinde Bir Dünya ve Türkiye Mümkündür"diyor, meslektaşlarımızı ve tüm halkımızı barıştan yana duyarlı olmaya barış mücadelesinin içinde yer almaya çağırıyoruz.

TMMOB MMO Adana Şube

Yönetim Kurulu