DAĞLICA VE IĞDIR SALDIRILARINI KINIYORUZ, UÇURUMUN EŞİĞİNDEYİZ. BU KANLI GİRDABI DURDURUN!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Adana Şubesi

DAĞLICA ve IĞDIR SALDIRILARINI KINIYORUZ,

UÇURUMUN EŞİĞİNDEYİZ. BU KANLI GİRDABI DURDURUN!

  

Türkiye, 7 Haziran seçimlerinden bu yana sistematik bir şekilde şiddet ve kaos ortamına sürüklenmiştir. Saray merkezli süren kanlı iktidar oyununun ağır bilançosu ise halka ödetilmektedir. 7 Haziran seçimleri ile başlayan şiddet sarmalı, Suruç katliamı ile perdeyi açtı. Son bir haftadır doruğa çıkan olaylarda;

 

4 gündür, sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre‘de, iki ateş arasında kalan siviller, evlerin bodrumlarında en temel ihtiyaçlarından yoksun bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor. Biri 35 günlük bir bebek,  diğeri 12 yaşında bir kız çocuğu olmak üzere 7 sivil hayatını kaybetti. Cenazeler defnedilemiyor.

 

06 Eylül Pazar günü, Dağlıca‘da resmi rakamlara göre 16 asker hayatını kaybetti. Bugün sabah Iğdır‘da servis aracına düzenlenen saldırıda 12 polis hayatını kaybetti.

 

Dün gece Beypazarı‘nda Kürt kökenli ailelerin evleri ve araçları yakıldı. 7 kişi yaralandı. Mersin‘de, Kayseri‘de yol kesilip doğuya giden otobüsler taşlanıyor, kimlik kontrolü yapılıyor.

 

MMO Adana Şubesi, PKK tarafından Dağlıca‘da ve Iğdır‘da gerçekleştirilen saldırıları ve masum sivillere yönelik faşizan eylem ve saldırıları şiddetle kınamaktadır. Saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine, sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.

 

Üzülerek görülmektedir ki; Ülkemiz hızla bir iç savaş ortamına sürüklenmektedir. Her ölüm yeni bir ölümün kapısını aralamaktadır. Bir süre sonra kimin ne için öldüğünün hatırlanmadığı ve ölümlerin soğuk istatistiki bir bilgi olmaktan öteye geçmeyeceği bir dönemin ve uçurumun eşiğindeyiz.

 

7 Haziran seçimlerinde halkın iradesini görmezden gelenlerin koltuk sevdası yüzünden sürüklendiğimiz bu kanlı girdap, ülkemizi, bölgemizi ve Ortadoğu‘yu yeniden dizayn etmek isteyen emperyalist güçlerin politikalarının bir sonucudur. Toplumsal kutuplaşma ve ayrımcılığın şiddetle ve ölümlerle doruğa çıkması, yaşanan şiddet ve saldırı olaylarındaki ayrıntılar göstermektedir ki; ülkemiz 2011 Mart‘ında Suriye‘de başlayan olayların benzeri bir atmosfer içindedir.

 

Herkesin, her toplumsal kesimin ve gücün durması, soğukkanlı düşünmesi ve barış için gerekenleri yapması gerekmektedir. Ölümler acilen durdurulmalıdır. PKK koşulsuz olarak silahlı eylemlerine son vermeli, ülkenin her tarafında meydana gelen sivillere yönelik eylem ve saldırılar durdurulmalı, güvenlikleri sağlanmalıdır. 1 Kasım seçimleri barış ve güvenlik içinde tamamlanmalı, seçmenin iradesine saygı duyulmalı ve ülke sorunları, T.B.M.M. çatısı altında çözülmelidir. 400 milletvekili sevdası ve bir kişinin diktatörlük hevesi için rehin alınan bu ülke ve bu halk kişisel koltuk kaygılarına kurban edilmemelidir.

 

Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi, geçmişten bugüne taşıdığı toplumsal sorumlulukları doğrultusunda sanayileşmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş, laik bir Türkiye için, karanlığa, ayrımcılığa, savaşlara, emperyalist çıkarlara karşı ülkemizde, bölgede ve dünyada barışı savunmaya devam edecektir. Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyor, meslektaşlarımızı, tüm halkımızı ve kamuoyunu barıştan yana aktif tutum almaya çağırıyoruz.

  

TMMOB MMO Adana Şube

Yönetim Kurulu