Oda Bülteni: TEMMUZ 2020 - SAYI: 265

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

GENEL KURULUMUZ ÖZERK DEMOKRATİK YAPIMIZI KORUMANIN DİRENİŞ MEVZİSİ OLACAK

Özerk demokratik, anti-emperyalist, sömürü ve zulüm karşıtı halkçı toplumcu mühendislik mimarlık geleneğini arkadaşlarıyla birlikte oluşturarak bizlere devreden 1973-1980 döneminin TMMOB Başkanı sevgili Teoman ÖZTÜRK’ü ölümünün 26. yıldönümünde saygıyla, sevgiyle anıyoruz. 
 
Bu yılın başlıca ülke gündemlerinden biri, iktidarın kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının yasalarını değiştirme girişimi oldu. 
Bu kapsamda Barolara, hukuk ve yargı süreçlerine anti-demokratik müdahaleye yönelik Avukatlık Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldı. Böylece iktidar, 2007’den itibaren gündemine aldığı kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına yönelik hukuk dışı mevzuat düzenlemesinde yeni bir adım atmış oldu. 
Biliyoruz ki diğer Anayasal meslek örgütleri ve TMMOB Yasası değişikliği de iktidarın gündemindedir. Ağustos ayında toplanacak olan Genel Kurulumuzun, bu hazırlıklara karşı direncimizi ve örgütlülüğümüzü korumanın ifadesi olacağını ifade etmek isteriz. 
Ülkemiz, halkımız, demokrasi, laiklik ve özerk demokratik mesleki örgütlülüğümüzün geleceği aynı tehdit altındadır. Bu genel duruma karşı örgütlü toplum, örgütlü meslek bilinci ile saflarımızı sıklaştırmalı, örgütlülüğümüzün sürekliliğini sağlama çabası içinde olmalıyız. 
 
Covid-19 Pandemisinin ülke gündemine girmesinden itibaren yaptığımız mesleki çalışmaları İklimlendirme Teknik Kurulu’nun oluşumu ile bir üst seviyeye çıkardık. 
Kurulumuz çalışmalarını yeni örgütlerin katılımı ile başarılı bir şekilde sürdürüyor ve seri üretimde bulunuyor. 
Bültenimiz baskıya girinceye kadar kurulun çalışmalarından AVM’lerde Pandemi Tedbirleri; Otellerde Pandemi Tedbirleri; Karayolu Toplu Taşıma Araçlarında Pandemi Tedbirleri; Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri; Hastanelerin Klima ve Havalandırma Tesisatlarında Alınacak Önlemler; Ofislerde Pandemi Tedbirleri; Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirleri; Mevcut Binalarda İklimlendirme Havalandırma Sistemlerinin İşletme ve Bakım Yönünden Alınması Gereken Genel Tedbirler Prosedürü’nü ve Kapalı Alanların İklimlendirme Sistemlerinin Denetlenmesi ve Belgelendirilmesi’ni kamuoyu ile paylaştık. 
Alt komisyonlarda diğer konular üzerine süren çalışmalar seri bir şekilde sürmektedir. 
2019’da, EBSCO, Index Copernicus, ESJI Root Indexing, ResearchBib, BASE, ISRA, SOBIAD veri tabanlarında yer alan Endüstri Mühendisliği Dergimiz en son TÜBİTAK Ulakbim Tr Dizininde yer aldı. Bu arada Mühendis ve Makina ile Endüstri Mühendisliği Dergileri mizin yeni Online Makale Yönetim Sistemi (OMYS) altyapısının tamamlandığını belirtmek isteriz.
Bilindiği üzere Covid-19 Pandemisi nedeniyle ertelenen 48. Olağan Genel Kurulumuz çoğunluklu olarak 15-16.08.2020 tarihlerinde saat: 10.00’da Meşrutiyet Caddesi No:19/4 Kızılay-Çankaya-Ankara adresindeki Oda binasında; çoğunluk sağlanamadığı durumda ise 22.08.2020 tarihinde saat 10.00’da, Seçimler ise 23.08.2020 tarihinde saat: 09.30’da TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde toplanacak.
 
Oda Genel Kurulumuzda buluşmak üzere bütün üyelerimize esenlikler diliyoruz. 
 
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler