Oda Bülteni: OCAK 2022 - SAYI: 283

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

ZAM, ZULÜM REJİMİNE HAYIR DİYORUZ!

Bütün üyelerimizin ve çalışanlarımızın yeni yılını kutluyor, 2022 yılının üreten, kalkınan, hakça bölüşen, barış, kardeşlik ve refahın gerçekleşeceği demokratik Türkiye mücadelemizde olumlu gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olmasını diliyoruz.

Odamızın Aralık ayında yayımladığı Sanayi Analizleri Bülteni’nin 76. sayısında Türk Lirası’nın erimesi ve enflasyonun tırmanışını irdeliyor ve iktidar değişikliği şart diyorduk. 2022 yılına girdiğimiz ilk günlerdeki yüksek enflasyon ve peşpeşe gelen fahiş zamlar bu gerekliliğin önemini bir kez daha ortaya koydu. Süregelen ve yıl içinde de bütçe ayarlamaları-dolaylı vergi artışları nedeniyle süreceği kesin olan zamlar, asgari ücrete, memurlara ve emeklilere yapılan artışları daha şimdiden süpürüp yok etmiş durumda. Artık bir iktidar kurumu olan TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon oranı yüzde 36,08 iken, bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu enflasyonun yüzde 82,81 oranında olduğunu belirtti. Halkın, bizlerin alışveriş yaparken tespit ettiğimiz üzere bu rakamları da aşan kahredici bir hayat pahalılığı var. Bu nedenle ülkemiz,  halkımız, meslek alanlarımız için yıkım ve felaketler getiren politikalara karşı mücadele kararlılığımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz. 

17-18 Aralık’ta, Pandeminin Türkiye ve Dünyadaki Etkileri ve Kapitalizmin Açmazları ana temalı TMMOB Sanayi Kongresi 2021’i zengin bir programla ve başarıyla gerçekleştirdik. Kongrenin Sonuç Bildirisi yakında açıklanacak, Bildiriler Kitabı da en kısa sürede hazırlanıp yayımlanacaktır. Kongre oturumları Youtube üzerinden yayın yapan Makine TV’den izlenebilmektedir. 

Geçen ay Gaziantep ve Artvin illerindeki üye toplantılarına, Trabzon Şubemizin Hamsi Şenliği’ne, Eskişehir Şubemizin Geleneksel Gecesine ve KALMEM’in İzmirn Tepekule’deki yeni mekanına taşınma törenine katıldık. 

TMMOB Yönetim Kurulu tarafından alınan karar uyarınca, ücretli çalışan mühendis, mimar, şehir plancılarının ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari ücret 2022 yılı için brüt 7.850 TL olarak belirlendi. TMMOB kararı ilk işe girişte uygulanması gereken en az ücretle ilgilidir ve “Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretin üzerinde olması” şeklindedir. Yakından bildiğimiz üzere bu kararın uygulanması bir mücadele konusudur. TMMOB’nin, SGK ile daha önce yaptığı ve SGK’nin tek taraflı olarak iptal ettiği protokolün tekrar yürürlüğe girmesi için verdiği mücadele sürmektedir. 

Bir çalışma dönemimizin daha sonuna  yaklaşıyoruz. Şubelerimizin Yönetim Kurullarında, İl-İlçe Temsilciliklerinde, komisyon ve çalışma gruplarında görev yapan arkadaşlarımıza başarılı çalışmaları için teşekkür ediyor, genel kurullarımızın hazırlık çalışmalarının Odamızın çağdaş, demokratik yapısını güçlendirecek tarzda yürütülmesini diliyoruz. 

Esenlik dileklerimizle. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler