Oda Bülteni: OCAK 2021 - SAYI: 271

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

2021 YILINDA DEMOKRASİYİ, 
ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ VE MESLEK ALANLARIMIZI 
KARARLILIKLA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Oda Yönetim Kurulu olarak üyelerimizin yeni yılını kutluyor; 2021 yılının üreten, kalkınan, hakça bölüşen, barış ve kardeşlik içindeki Türkiye mücadelemizde olumlu gelişmelerle dolu bir yıl olmasını diliyoruz. Geride bıraktığımız 2020 yılında iktidarın bütün muhalefet güçlerine yönelik uyguladığı sistematik baskı ile Cumhuriyetin iktisadi sosyal kazanımlarını, demokrasiyi, laikliği, sosyal hukuk devleti normlarını, kamusal üretim, hizmet ve denetimi tasfiye çabaları hız kazandı. 

Mesleki demokratik kitle örgütü yapımızı tasfiyeye, meslek alanlarımızı sınırlamaya, mesleğimizi itibarsızlaştırmaya yönelik girişimler de bu kapsamda sürdü, sürüyor. 
Diğer yandan ekonomik kriz ağır bir şekilde sürerken kollanan bir avuç sermaye gücü servetlerine servet katıyor, diğer yanda milyonlarca insan had safhaya ulaşan işsizlik, yoksulluk, pahalılık kıskacında bunalıyor. 

Kadın cinayetleri ve iş cinayetleri artarak sürüyor. 2020 yılı başlarında ortaya çıkan Corona Virüs salgınına karşı mücadelede sergilenen yetmezlik ve yanlışlar da halk sağlığını tehlikeye atan sonuçlar oluşturuyor. Oda örgütlülüğümüz bu koşullarda tüm zorluklara karşın mesleki toplumsal çalışmalarını geçen yıl da başarıyla sürdürdü. 

Oda Yönetim Kurulu olarak, çalışmalarımızda katkısı bulunan örgütlü üyelerimiz, onur, denetleme, danışma kurulları, şube yönetimleri ve temsilcilik yürütme kurulları, komisyonlar, işyeri temsilcileri, teknik görevliler ve bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. 

TMMOB Yönetim Kurulu tarafından alınan karar uyarınca, ücretli çalışan mühendis, mimar, şehir plancılarının ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari ücret 2021 yılı için brüt 5.750 TL olarak belirlendi. TMMOB kararı ilk işe giriş kapsamındadır ve “Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretin üzerinde olması” şeklindedir. Yakından bildiğimiz üzere bu kararın uygulanması bir mücadele konusudur. 

Geçen ay Enerji Çalışma Grubumuzun hazırladığı Türkiye Enerjide Nereye Gidiyor Oda Raporu’nu açıkladık; Sanayi Analizlerinin 65.’sinde batık kredi sorununu irdeledik; TTB Merkez Konseyi ile birlikte Gaziantep’teki Hastane Yangını İhmaller Sonucudur açıklamasını yaptık. 

Geçen ay TTMD Kurucu Başkanı Celal Okutan’ı ve 766 sicil numaralı üyemiz Prof. Dr. Nuri Saryal’ı kaybettik. Aileleri, sevenleri ve meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz. 

Ülkemiz, halkımız, mesleğimiz, meslektaşlarımız, örgütlülüğümüz, Cumhuriyet, demokrasi, laiklik, kamucu planlama, sanayileşme, kalkınma politikaları için mücadelemiz 2021 yılında da sürecek. 

Bu kararlılıkla bütün üyelerimizin yeni yılını tekrar kutluyor, esenlikler diliyoruz. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler