Oda Bülteni: ARALIK 2020 - SAYI: 270

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

SALGINA KARŞI MÜCADELEDE DEVLETİN SOSYAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ ÜSTLENMESİ ŞARTTIR!

Önceki Bültenimizin Sunuş’unda, TMMOB 46. Dönem Olağan Genel Kurulu’nun 11-12-13 Aralık 2020 tarihlerinde yapılacağını belirtmiştik. Fakat Corona Virüs salgını nedeniyle kalabalık etkinliklerin Mart ayına kadar yasaklanması nedeniyle Birlik genel kurulu üçüncü defa ertelendi. 
Hatırlanacağı üzere önceki ikinci erteleme oldukça keyfi ve iktidarın kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına yönelik planlarına dayanıyordu. Başta AKP olmak üzere siyasi partilerle sendikalar kongre/genel kurul yapabilirken salgın bahane edilerek Barolar ve TMMOB başta olmak üzere kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına genel kurul yasağı getirilmişti. Bu yasağın ardından Cumhurbaşkanı da bu meslek kuruluşlarına yönelik düzenleme yapacaklarını belirtmişti. 
Bu gelişmeler üzerine Birlik Yönetim Kurulu, Odalarımızın genel kurullarının yapılmış olmasına dayanarak, İktidar Dayatmasıyla Değil, Genel Kurul İradesiyle Yöneteceğiz kararını almıştı. Bu kararın iktidarın hukuk dışı tasarruflarına karşı Birliğimizin direncini ifade ettiğini ve Odalarımızın genel kurul iradelerini yansıtması itibarıyla çok doğru olduğunu, TMMOB 45. Dönem Beşinci Danışma Kurulu toplantısında belirttik. Toplantıda yeni dönem TMMOB Çalışma Programı Taslağı üzerine görüşlerimizi ifade ederken, Odalarımız arası ortak çalışma ve etkinliklerin artırılmasını da önerdik. 
Corona Virüs vaka sayılarında Avrupa birincisi olan ülkemizde salgın yönetiminin başarısızlıkları üzerine bir açıklama yaparak tam kapanma uygulanmasını önerdik ve 1930 yılında çıkarılmış ve halen yürürlükte olan 1539 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümlerine dayanarak salgına karşı mücadelede devletin sosyal yükümlülüklerini üstlenmesi, bütünlüklü önlemler ve toplum çıkarını gözeten kamucu politikalarla başarı sağlanabileceğini belirttik. Ancak toplum olarak bildiğimiz üzere iktidar bu yükümlülüğünü yerine getirmiyor. 
“2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi” Kasım ayının başında Meclis komisyonunda görüşülmeye başlanacağı zaman yaptığımız bir açıklamayla, öngörülen bütçenin yoksulluğu, adaletsizliği, sanayisizleşmeyi körükleyen bir içerikte olduğunu belirttik. 
Kasım ayında ayrıca, “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” üzerine, LPG’li araçların kontrol ve denetimini yok ederek piyasayı kuralsızlaştıran düzenlemeler iptal edilerek kamu/toplum yararını gözeten düzenlemeler yapılmalıdır dedik. 
“Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerine de, Elektrik ve Maden Mühendisleri Odaları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, enerji alanına yönelik düzenlemelerde kamu/toplum çıkarlarınını esas alınmasını, bu yasa teklifinin geri çekilerek yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade ettik. 
Mühendis ve Makina dergimiz, beş uluslararası indeks yanı sıra InfoBase Index’te de taranmaya başladı. Yayınımızda emeği bulunan bütün üye ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz. 
Bağımsızlık Savaşı’nın önderi, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82. yılı dolayısıyla bir kez daha saygı ve özlemle anıyor; bütün üyelerimize esenlikler diliyoruz. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler