Oda Bülteni: AĞUSTOS 2021 - SAYI: 278

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

YAŞASIN TMMOB, YAŞASIN MÜCADELEMİZ!
KAHROLSUN İSTİBDAT, YAŞASIN HÜRRİYET!

İktidarın Coronavirüs salgını bahanesiyle keyfi olarak ertelediği TMMOB 46. Olağan Genel Kurulu, bir yıl gecikme ile nihayet yapıldı. Genel Kurul, Birlik Yönetim Kurulunun 45. Dönemde ülke, halk, meslek-meslektaş yararına yönelik çalışmaları onayladı. 
Sonuç bildirisinde, tek adam hakimiyetine yol açan rejim değişikliğinin ülkemiz, halkımız, meslek alanlarımız ve doğal çevreye yönelik yıkıcı etkilerine karşı TMMOB’nin mücadeleci tutumunun süreceği belirtildi. 
Bu vesileyle önceki dönemde TMMOB kurullarında görev yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, yeni seçilen  arkadaşlarımıza başarılar diliyor; Oda olarak TMMOB çalışmalarına aktif katılım ve desteğimizin süreceğini belirtmek istiyoruz. 
Geçen ay, 27 yıl önce aramızdan ayrılan 1973-1980 döneminin TMMOB Başkanı sevgili Teoman Öztürk’ü anıt mezarı başında ve “Dostları Teoman Öztürk’ü Anlatıyor” etkinliği ile andık. O’nun ve arkadaşlarının Birliğimiz ve Odalarımıza yerleştirdiği halkçı toplumcu yurtsever çizginin sürdürüldüğü ve sürdürüleceği en belirgin vurgu olarak öne çıktı. O’nu ve arkadaşlarının mücadelesini saygıyla, sevgiyle anıyoruz. 
Geçen ay Teoman Öztürk’lerden bugüne, TMMOB ve Odamızın Yönetim Kurullarında görev yapan, Birliğimiz ve Odamızın kongre, kurultay, sempozyum, rapor/yayın çalışmalarında büyük emeği olan, sevgili Yavuz Bayülken ağabeyimiz aramızdan ayrıldı. 
Yine geçen ay, İstanbul Şube Yangın Komisyonu Başkanlığı ve Tesisat Mühendisliği Dergisinin editörlüğü ile dergimizin Hakem Kurulunda görev yapan Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ile Trabzon Şube üyemiz Emre Şimşek’i (bir iş cinayetinde) kaybettik. Anılarını yaşatacağız.
TEK’in parçalanması ile başlayan özelleştirme süreci, kamu enerji ağının son halkası olan TEİAŞ’a uzandı. MKE’nin özelleştirilme sürecine sokulmasının ardından geçen ay da TEİAŞ’ın özelleştirilmesi kararı açıklandı. 
Oda olarak bu kararı kınadık ve doğru politikanın özelleştirilen kamu varlıkları ve hizmetlerinin kamulaştırılması ve enerji alanındaki kurum ve kuruluşların tekleştirilmesini ve kamu tekeli oluşturulması gerektiğini belirttik.
İktidarın ülkemize verdiği zararlar orman yangınları ile sürüyor. 
Ülkemizdeki havacılık kültürünün kurucusu ve yangın söndürme çalışmalarında önemli bir birikimi olan Türk Hava Kurumu’nu tasfiye çalışmalarının olumsuz sonuçları, son yıllardaki ve Temmuz ayının son günlerinde başlayıp hızla yayılan orman yangınları ile bir kez daha görüldü.  
Açık ki iktidar, Cumhuriyet kurumları ve liyakat esaslı kamusal görev ve sorumlulukları tasfiye ederek ülke ve halk aleyhine sonuçlar veren bir keyfiyet rejimi tesis etmeye çalışıyor. 
Yangınlar sürerken ormanlık alanlarda yapılaşma izninin Kültür ve Turizm Bakanlığına verilmesi, bunun yeni bir örneği oldu. Diğer yandan toplumu bölme ve yandaş olmayan her kesimi baskı ve şiddet ile sindirmeye yönelik çabaların yeni bir halkası da Konya Meram’daki ırkçı katliam oldu. 
Zor bir dönemdeyiz ancak Tekel’den Gezi, Boğaziçi Üniversitesi, İkizdere ve tüm halk direnişlerine, işçilerden çiftçilere, kadınlara, işsizlere, esnaflara, işsizlik, yoksulluk içindeki insanlarımıza kadar geniş halk kesimleri arasında hoşnutsuzluklar yayılmaktadır. Odamızın yeri de bu halk saflarıdır. 
Odamız, TMMOB çatısı altında ülkemiz, halkımız, doğal çevremiz, meslek alanlarımız ve örgütlülüğümüzün korunması, geleceğimizin kazanılması için mücadeleye kararlılıkla devam edecektir. 

Esenlik dileklerimizle. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler