Oda Bülteni: AĞUSTOS 2019 - SAYI: 254

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Meslek Alanlarımızı Koruma ve Geli̇şti̇rme Çalışmalarımız Sürüyor

TMMOB’nin 1973-1980 yılları arasında Başkanlığını yapan, mühendis-mimar hareketinin yurtsever toplumcu bir çizgiye sahip olmasında büyük rolü bulunan sevgili Teoman Öztürk’ü aramızdan ayrılışının 25. yıldönümünde anıt mezarında andık. TMMOB Başkanı ve Teoman Öztürk’ün mücadele arkadaşlarının yaptığı konuşmaların ardından anıt mezara karanfiller bıraktık.  
Teoman Öztürk’ü anma etkinlikleri 19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlenecek etkinliklerin içinde sürecek. 
Geçtiğimiz ay TMMOB çalışmalarında önemli bir yeri olan yeri olan Jeoloji Mühendisi Haydar İlker dostumuz ile TMMOB ve Odamızın önceki dönem yöneticilerinden Emin Gök aramızdan ayrıldılar. Yine geçen ay, SES’in önceki başkanlarından ve Odamızın işyeri hekimlerinden Köksal Aydın’ı ölümünün birinci yıldönümünde; Odamızın emektarı Nermin Süleymanoğlu’nu aramızdan ayrılışının 11. yıldönümünde andık. 
TMMOB-Oda çalışmaları ve ülkemizin bağımsızlık, demokrasi, emek mücadelesinde yitirdiğimiz tüm ağabey ve dostlarımız ile 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilen aydınlarımızı saygıyla, sevgiyle anıyoruz.
Meslek alanlarımızı koruma, geliştirme ve kamuoyunu aydınlatma çabalarımız sürüyor. 
Meslek içi eğitim çalışmalarımızı ve her Şubede verilen eğitimleri içeren MİEM Kataloğu Temmuz 2019’un yayınlandığını belirtmek isteriz. 
Yine meslek alanlarımızı koruma ve geliştirme kapsamında; TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı ile Odaların başkan ve yöneticilerinden oluşan TMMOB heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret ederek başarı dileklerini ilettiler ve İstanbul’un sorunlarına ilişkin görüş alışverişinde bulundular. 
Ziyarete Oda Başkanı ve İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı da katıldılar. 
Bir diğer ziyaret CHP Genel Başkanına yapıldı. Oda heyeti, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezini ziyaret ederek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ile görüştüler. Oda heyetinde Oda Başkanı, OYK Sayman Üyesi, Oda Müdürü, Ankara, Bursa, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanları ve İzmir Şube Yönetim Kurulu Sekreteri yer aldılar.
Endüstri Mühendisliği Dergimiz e-dergi olarak (e-ISSN: 2667-7539) olarak DergiPark sisteminde yayımlanmaya ve makale kabulüne başladı. Dergiye, Türkçe veya İngilizce yazılmış, Endüstri Mühendisliği kapsamındaki özgün kuramsal ve uygulamalı makaleler kabul edilmektedir. 
Geçen ay kamuoyuna yönelik önemli birçok açıklama yaptık. LPG’li araçların gaz sızdırmazlık raporu olmaksızın kapalı otoparklara alınmasının doğru olmadığı; yapılan elektrik zamları üzerine 2019 Temmuz Ayı İtibarı ile Elektrik ve Doğalgaz Fiyatları, Tarife Uygulamaları, Maliyetleri Artıran Etkenler ve Yapılması Gerekenler Üzerine Oda Raporu”, 2004 yılındaki Pamukova “hızlı tren kazası”nın yıldönümünde Ulaşımda Demiryolu Gerçeği Oda Raporu, artış gösteren fabrika/tesis yangınlarını önlemek için endüstriyel yangın güvenliği önlemleri ve kamusal denetimin şart olduğuna dair açıklamalar yaptık. 
Bu arada kalkınma amaç ve içeriği ile plan özelliklerinden yoksun, serbestleştirme-özelleştirme, rant ve gerici rejimi sürdürme amaçlı On Birinci Kalkınma Planı üzerine Oda görüşünü TMMOB’ye ilettiğimizi belirtmek isteriz. 
“Bunalım, Teknoloji ve Mühendisler” ana temalı, Odamız yürütücülüğünde 13-14 Aralık 2019 tarihlerinde yapılacak olan TMMOB Sanayi Kongresi’ne sunulmak üzere bir TMMOB Üye Profili Araştırması başlamıştır. Odamız, TMMOB ve diğer Odaların internet sitelerinden ulaşılabilen ankete üyelerimizin aktif katılım göstermesini bekliyoruz. 
Bayramınızı kutluyor, esenlikler diliyoruz. 
 
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler