KADINLAR ÖZGÜRLEŞMEDEN HİÇBİR TOPLUM ÖZGÜRLEŞEMEZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener bir basın açıklaması yaptı.

Kadınlar Özgürleşmeden Hiçbir Toplum Özgürleşemez

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların çok ağır şekillerde maruz kaldığı eşitsizlik, sömürü, şiddet ve adaletsizliklere karşı dünya çapında mücadele ve dayanışma günüdür.

Bilindiği üzere ülkemizdeki hakim politikalar kadınları aile içine hapsetmeye, eğitimde ikincilleştirme veya yok saymaya, işgücü söz konusu olunca ucuz emek olarak görmeye, erkek egemenliğine tabi kılmaya ve eşitsizlikleri meşrulaştırmaya yöneliktir. Bu nedenle özellikle son yıllarda kadınlara yönelik şiddet, şiddeti meşrulaştırma, cinsel istismar ve cinayetler kat kat artmıştır. Yaşamın tüm alanlarına müdahelelerle toplumu dinsel gericilikle kuşatan iktidar, bedenlerinden emeklerine kadar kadınları denetlemekte ve kaç çocuk doğuracaklarından hangi yaşlarda evleneceklerine kadar yaşamlarını kendilerinin belirleme özgürlüğünü yoketmektedir.

Bu olgular sadece kadınların değil tüm toplumun ortak sorunudur. Açıktır ki eşit, özgür, demokratik, uygar bir Türkiye mücadelesi, kadın-erkek omuz omuza her türlü eşitsizlik, sömürü, baskı ve şiddetin tasfiyesi ile birlikte başarıya ulaşabilecektir. Bilinmelidir ki kadınlar özgürleşmeden hiçbir toplum gerçek, sahici özgürlüklere ulaşamaz. Bu nedenle kadınların her alanda eşit ve özgür yurttaşlık mücadelesi aynı zamanda ülkemizin laiklik, demokratikleşme ve özgürleşme mücadelesidir.

Odamız “hayatımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” diyen kadınların onurlu mücadeleleriyle dayanışma içinde olmayı sürdürecektir. 8 Mart’ta ülkemizin birçok yerinde gericiliğe, sömürüye, baskıya, şiddete, taciz ve tecavüzlere karşı seslerini yükseltecek olan kadınların ve kadın meslektaşlarımızın 8 Mart’ı kutlu olsun diyor, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden tüm kadınları sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2021-03-06 05:15:00