TIR DORSELERİ ÖLÜM SAÇMASIN!!!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Konya Şubesi

TIR DORSELERİ ÖLÜM SAÇMASIN!!!

Araçların tır TIR dorselerine ve kamyon kasalarına arkadan çarpmasıyla birlikte meydana gelen trafik kazalarında, can kayıplarına yol açması gün geçtikçe artıyor. 2018 yılında  bu kazaların önlenmesi amacıyla yayınlamış olduğumuz önerilerimiz dikkate alınmış olsaydı iki gün önce meydana gelen ve bir doktorumuzun hayatına mal olan  kazada belki de can kaybı yaşanmayacaktı.

Bu nedenle Araçların tırlara arkadan çarpmasıyla meydana gelen trafik kazalarında, araçların tırın altına girerek can kayıplarına yol açmaması ve hasarın en aza indirilmesi için tır dorselerine monte edilebilen darbe sönümleyici tampon takılarak kazaların önüne geçilebilecektir.

Tırların dorselerine takılabilen söz konusu darbe sönümleyici tampon ile kazalarda yaralanmaların önüne geçilmesi, hasarların en aza indirilmesi ve en önemlisi can kaybı yaşanmaması sağlanacaktır.

 Güvenlik standartları kapsamında tır dorsesinin altına metal bariyer yerleştirilmekte ancak bu metal bariyerin mukavemetinin düşük olduğu bilinmektedir. 

TIR ya da kamyonun altına giren araba neredeyse hiç hız kaybetmiyor.  Bunun nedeni TIR ve kamyonların tamamına yakınında 'koruma' ya da 'darbe emici tampon' olarak ifade edebileceğimiz bir aparat olmamasıdır.

Dorsenin en arka kısmına darbe sönümleyici bir tampon sistemi tasarlanarak, dorsenin arkasındaki araç duramayıp darbe sönümleyici tampona çarptığında enerji, tampon tarafından absorbe edilerek tıra çarpan aracın dorsenin altına girmesini engellenebilecektir. Bu tamponun tır dorselerine takılmasıyla ölümlü, yaralanmalı trafik kazaları önlenecek ve hasarlar en aza indirilecektir.

Tır dorsesi kazalarında arkadaki araç duramayarak dorse altına sıkışmaktadır. Dorse veya kasaların arkasında alçak tampon veya koruma olmaması nedeni ile çarpışmadaki ilk temas yolcu kabininde gerçekleşmekte ve iç hacim tamamen dorsenin altında kalmaktadır. Bu sebeple de bu kazalarda ölüm ve yaralanma oranı çok yüksek olmaktadır.

            Son yıllarda gerek yolların yapımında gelinen nokta, gerek otomobillerin gelişen teknolojiye paralel olarak sahip olduğu yeni güvenlik donanımları sayesinde Türkiye'de özellikle ölümlü kazalar azalmıştır.  Ancak özellikle TIR ve kamyonlara arkadan çarparak hayatını kaybedenlerle ilgili bir önlem alınamaması can ve mal kaybına devam etmektedir.

Mevzuatlarda detayları olmasa dahi üretici firmalar azami güvenlik şartlarına uygun olarak üretim yapmalı, ülkemizde araçların ve yolcuların güvenliğinden sorumlu olan bakanlıklar ve kamu kurumları denetim görevlerini yerine getirmelidir.

Ayrıca ülkemizde araç imalatıyla ilgili üst kurum olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TSE özel düzenlemelerle azami güvenlik tedbirlerini üretici firmaların almasını istemeli ve denetlemesini sağlamalıdır.

Ülkemizin kabul ettiği yeni AB mevzuatları sonucu trafiğe çıkan araçların teknolojik gelişmişliği karşısında, özellikle ticari araçların teknik denetiminin yetersizliği bu tür kazaların artması ile iyice ortaya çıkmaktadır.

Muhtemel olabilecek ölümlü dorse kazalarının önlenmesi amacıyla, önerilerimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yasal düzenlemeler yapılarak ayrı bir Teknik Güvenlik Denetiminden geçirilmesiyle bu tür kazalarda can ve mal kaybı önlenebileceğini öngörüyoruz.

Saygılarımla:                                                                                                                   

 

                                                                                                           Dr. Aziz Hakan ALTUN

                                                                                                                      Başkan