“KORONA VİRÜS ETKİSİ İLE BİRLİKTE HAVALANDIRMA VE KLİMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ”

×

Hata mesajı

 • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Konya Şubesi

“KORONA VİRÜS ETKİSİ İLE BİRLİKTE HAVALANDIRMA VE KLİMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ”

Sıcakların artmasıyla birlikte kapalı alanlarda Klima kullanımı ve havalandırma ihtiyacı artarak devam etmektedir. Bilindiği üzere Tüm dünyayı saran Korona virüs (Covid-19) salgını ülkemizi de çok ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle havalandırma ve iklimlendirmenin önemini bir kez daha hatırlatmanın faydalı olacağı düşünmekteyiz.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Makine Mühendisleri Odası olarak, mesleki alanlarımızdan biri olan iklimlendirme sistemlerinin sağlıklı bir şeklide kurulması ve çalıştırılması, Koronavirüs (Covid-19)  salgının etkilerini azaltabilmek adına ciddi bir önem arz ettiğine dikkat çekmek istiyoruz.

Bir kişinin kapalı bir ortamda konuşması, öksürmesi ve hapşırması esnasında ortama binlerce damlacık yayılmaktadır. Bu damlacıkların büyük olanları en yakın yüzeye (zemin, koltuk, masa vs.)  yapışmakta, geri kalan küçük damlacıklar ise havada uzun bir zaman asılı kalmaktadır.  Eğer ortamda hava sirkülasyonu yoksa küçük damlacıklar hareket etmeyerek havada kalmaya devam edeceklerdir.

Bu nedenle özellikle Korona virüs salgını düşünüldüğünde kapalı ortamda Klimaların doğru ve bilinçli kullanım son derece önemlidir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler ile çocuk ve yaşlılar klima kullanımına çok dikkat etmelidir. Klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarları allerjik zatüreye ve Legionella Pnömonisi denilen bir zatüre tipine neden olabilirler, bu yüzden klimaların temizliği ve bakımı son derece önemlidir.

Korona Virüsünün hızlı yayıldığını dikkate alarak özellikle iklimlendirme ve havalandırma tesisatıyla ilgili önlemlerin yaşamsal öneme sahip olduğunu belirtmek isteriz. Hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, okullar, iş merkezleri, büyük ofisler, uçaklar, trenler gibi genel ve büyük hacimli mahallerin iklimlendirme ve havalandırma tesisatlarında uygun düzenlemeler ve ayrıca bunların bakım ve periyodik muayeneleri tekniğine uygun olarak yapılmalıdır.

 Virüs yayılmasına karşı havalandırma sisteminde ve binada alınabilecek önlemler:

 1. Havalandırma sistemi başlatılmasını birkaç saat öne ve kapatılmasını birkaç saat ileriye alınmalıdır. En iyi çözüm kriz döneminde sistemi 24/7 çalıştırılmasıdır.
 2. Taze hava miktarını mümkün olduğu kadar artırılması gerekmektedir.
 3. Mümkünse havalandırma cihazları %100 dış hava ile çalıştırılmalıdır.
 4. İhtiyaç kontrollü havalandırmayı (demand Controlled Ventilation) devreden çıkarılmalıdır.
 5. Ayrı havalandırma sistemi olan Fan-coil, VRV gibi (tam sulu veya DX) klima sistemlerinde fan hızını artırarak mümkünse havalandırma miktarını artırılmalıdır.
 6. Tuvalet egzozlarını 24/7 çalıştırılmalı, çevreye göre tuvaletlerde sürekli düşük basınç oluşturulmalıdır.
 7. Besleme ve egzoz havasını %100 ayıran (serpantinli veya levhalı) sabit tip eşanjörlü ısı geri kazanım sistemleri kullanılmaya devam edebilir.

Özet olarak, doğal havalandırmanın yapılamadığı veya yetersiz kaldığı binalarda havalandırma tesisatı sisteminin virüs yayılımını engelleyebilmesi adına çok önem arz ettiği açıkça ortadadır.

Tüm havalandırma ve klima sistemlerinin bakımı ve idamesi, enfeksiyon kontrolü açısından büyük önem taşımaktadır. Gerekli periyodik bakım ve izleme yapılmadığı takdirde havalandırma ve klima sistemleri patojen mikroorganizmalar için bir rezervuar haline gelebilir. Hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, okullar, iş merkezleri, büyük ofisler, uçaklar, trenler gibi genel ve büyük hacimli yapıların içinde oluşturulan her tür özel havalandırma sisteminin bakımı teknik ekip tarafından düzenli olarak yapılmalı, filtreler değiştirilmeli, sıcaklık, nem ve akım kontrolü yapılmalıdır.

Sonuç olarak yapı proje ve üretim sürecinde yer alan Mühendis ve kişilerin yeterli bilgi ve beceriye sahip olması, Odalarınca ve/ veya akredite kuruluşlarca belgelendirilmesi ve sicillerinin tutulması gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili meslek odaları, meslek örgütleri ve STK’lar ile birlikte hastane ve genel amaçlı fonksiyonel yapıların yapım kriterlerine uygun olarak proje, uygulama, işletme ve bakım konularında birlikte çalışması gerekmektedir.

            MMO Konya Şubesi olarak bu konularda bütün tesislerin ve araçların hijyenik sistemleri için görev almaya ve teknik destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Saygılarımla...                                       

                                                                                                Dr. Aziz Hakan ALTUN
                                                                                                             Başkan