KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Eylemlerini ve Eylemcilerini hedef alan ayrımcı ve cinsiyetçi söylemlerine karşı Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 6 Haziran 2022 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

BASIN AÇIKLAMASI METNİ

Karanlık Gider, Gezi Kalır

Bundan tam 9 sene önce siyasal iktidarın ideolojik saiklerle İstanbul’un merkezine, Gezi Parkı’na ağaçları katlederek yapmak istediği Topçu Kışlası’na karşı başlayan direniş; ülkenin tamamına yayılmıştı. Toplumun her kesiminin kendi talepleriyle alanlara çıktığı Gezi günlerinde;  adalet, laiklik, özgürlük, iş, ekmek, demokrasi gibi taleplerle platformlar oluşturulmuştu.

Farklılıklarıyla bir araya gelen milyonlarca insanı buluşturan söylem birdi: "Yaşam Tarzıma Dokunma!"

O gün bugündür Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Gezi direnişi ve Gezi’ye katılanlar itibarsızlaştırılmaya, suçla ilişkilendirilmeye ve ötekileştirilmeye çalışıldı.   Öyle ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepkisini, temsil ettiği makamı hiçe sayarak, adeta kişisel kin ve nefretini tüm erilliği ile başta Gezi'ye katılan kadınlar olmak üzere hepimize pervasızca hakaret etmeye kadar vardırdı. Terörist, vandal, hain, çapulcu ifadeleriyle hakaret edilen milyonlarca insanın talepleri görmezden gelindi.  Son olarak da sürtük ve azılı azınlık olduk!

Bırakın bir siyasetçiyi, bırakın bir cumhurbaşkanını;  kültürümüzde, bir vatandaşın, sevmediği komşusuna dahi söylemekten imtina edeceği sözler ile hak mücadelesi veren milyonlarca insana hakaret edildi. Kendisine yöneltilen en ufak bir siyasi eleştiride dahi vatandaşları gece yarısı evinden aldıran, okul basan tahammülsüz iktidar zihniyeti, kendi vatandaşına topyekün hakaret etmekte hiçbir beis görmedi!

İktidar, kendisine yönelen her itirazın, her eleştirinin yeni bir halk direnişine dönüşme korkusuyla, kısacası Gezi’nin hayaletiyle cebelleşti durdu.

Gezi direnişi, güvenlik güçlerinin yoğun müdahalelerine rağmen kararlılıkla sürdürülen bir halk eylemi oldu.

Yıllar boyunca dış mihrakların, çeşitli lobilerin Türkiye düşmanı faaliyetlerinin bir ürünü olarak gösterilmeye ve karalanmaya çalışılsa da direnme ruhu asla bastırılamadı. Gezi, metal fırtınada fabrikalarının bahçesinde direnen işçilerin, Boğaziçi’de kayyuma karşı direnenlerin, İstanbul Sözleşmesini savunma mücadelesi veren kadınların mücadelelerinde ve adalet nöbetlerinde yaşamaya devam etmektedir.

İktidarın Geziciler ve Gezici olmayanlar diye yaratmaya çalıştığı ayrım bu ülkede yaşanan yoksulluğun, açlığın, işsizliğin, antidemokratik uygulamaların üstünü örtmeye yetmiyor. Bugün iktidar konser ve festival yasaklayarak, ahlaksızlık tartışması açarak, halkın yaşam biçimine müdahalelerde bulunarak istikrarlı bir biçimde faşizmin yolunu adım adım yasak yasak kat etmektedir. Gezi davasında hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde tutuklanan arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamalar sadece geçmişteki eylemi cezalandırmak için değil gelecekteki eylemlere niyet edecekleri caydırmak için, ibret olsun diyedir.

Gezinin yıldönümünde, artık aramızda olmayan mücadeleci 8 genci asla unutmayacağız. Tutsak edilerek aramızdan alınan arkadaşlarımızla da tekrar buluşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Halkına hakaret eden, didişen, taleplerini küçümseyen, bastıran ve halkın sözünü dinlemeyen iktidarlar yıkılmaya mahkumdur. Bugün yasaklanan her şarkı milyonlarca insan tarafından söyleniyor, yasaklanan her festival güçlenerek yaşıyor, temel hak ve özgürlüklere, emek mücadelesine her saldırı, yaşam biçimine her kısıtlama misliyle direnişe yol açıyor. İktidarın bildiği ve korkmak da haklı olduğu tek gerçek; direnen halklar yenilmez. 

Bir kez daha söylüyoruz: karanlık gider, gezi kalır.

KOCAELİ EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ