İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAFTASI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Dünyada ve ülkemizde teknolojik gelişmelere paralel olarak işletmelerde en önemli faktörlerden biri olarak çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Önceleri önemsenmeyen bu sorunlar iş verimi ve işletmeleri tehlikeye sokmasıyla önem kazanmış ve üzerinde düşünülmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

İş Güvenliği, çalışma hayatında üretimden kaynaklanan tehlikelerden ve sağlığa zararlı koşullardan korunmak için yapılan sistemli çalışmaların tümüdür.

İş Güvenliğinin üç temel amacı vardır.

1-Çalışanları korumak,
2-Üretim güvenliğini sağlamak,
3- İşletme güvenliğini sağlamaktır.

04-07 Mayıs günleri İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde her gün ortalama 3 işçi, dünyada ise 5.000'den fazla işçi iş kazaları nedeniyle hayatını yitirmektedir. Türkiye iş kazalarında Avrupa'da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer almaktadır. 2002 yılında toplam 72.344 iş kazası meydana gelmiş, 878 işçi bu kazalar neticesinde yaşamını yitirmiştir. 44.388 gün iş kaybı olurken, 1.968 gün hastane de geçirilmiştir. 2000 yılı verilerine göre ülkemizde toplam 4 katrilyon lira dolayında kazalardan dolayı bir maddi kayıp meydana gelmiştir. Bu bilgiler bize iş sağlığı ve güvenliğinin ne kadar önemli bir konu olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.

Bir çok konuda olduğu gibi bu konularda da Odamız, kazasız bir iş yaşamının oluşabilmesi için iş yerlerine iş sağlığı ve güvenliğine yönelik işletmelerde meydana gelebilecek kazaları önleyici eğitimler vermektedir.

Kazasız, sağlıklı ve güvenlikli bir iş yaşamı istemiyle...

R.Erhan KUTLU
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Eskişehir Şubesi