BARIŞ VE KARDEŞLIĞI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞIZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Ülkemiz uzunca bir aradan sonra yeniden savaş iklimini yaşamaya başladı. Üç seneye varan çatışmasızlık durumu, 7 Haziran seçimlerinden kısa bir süre sonra anlaşılmaz bir biçimde sona erdi; müzakere sürecinde duyulan demokrasi sesi yerini silah seslerine bıraktı. Haziran seçimlerinden bu yana aralarında asker ve polislerin de bulunduğu onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti. Onlarca gencimiz öldürüldü, yaralandı. Kentlerde sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Çatışan gruplar arasında kalan çocuklar, kadınlar kurşunların hedefi oldu.

 Hakkari`nin Dağlıca bölgesinde askeri konvoya düzenlenen saldırıda 16 askerimizin şehit edilmesi, yüreğimizi yakan ateş oldu. Dağlıca`daki menfur saldırıdan sonra, parti binalarına, işyerlerine, mevsimlik işçilere saldırılması ise geleceğe dönük kaygılarımızı artırdı. Dağlıca`nın acısı henüz çok sıcakken bu kez de Iğdır`da Dilucu Gümrük Kapısında görevli polisleri taşıyan servis aracının saldırıya uğradığı ve 14 polisimizin şehit olduğu duyuldu. Her gün, hatta her an yeni bir acı haberle karşı karşıya kalıyoruz.

 

Bizler TMMOB Eskişehir bileşenleri olarak bu nedenle kaygılıyız. Bu sürecin sonunun nereye varacağını kestiremiyor, 1000 yıldır bir arada yaşayan halklar arasında kitlesel çatışmalara ve kitle katliamlarına sebebiyet verecek kargaşadan kaygı duyuyoruz.

 

Türkiye`nin neredeyse son 30 yılına damgasını vuran çatışmalardan kaynaklı tarifi imkânsız büyük acılar yaşadığı bilinmektedir. 7 Haziran seçimlerinden sonra yeniden alevlenen çatışma ortamında, 90`lı yıllarda bile görülmeyen olayların yaşanmaya başlaması, etnik kökeni nedeniyle vatandaşlarımızın saldırıya uğraması, evlerinin, iş yerlerinin yakılması, kelimenin tam anlamıyla ülkemizi bir iç savaşa götürecek tehlikeli bir oyun sahnelendiğini göstermektedir.

 

Şurası açık ki hiçbir "ulvi" gerekçe insan hayatından daha değerli değildir. Savaş kararı alanlar, savaş emri verenler, göreve giden askeri konvoya pusu kuranlar, evinde uyuyan polisleri katledenler, kentleri ablukaya alıp sivil halkı öldürenler, kadın ve hatta çocuklara kıyanlar el birliği ile ülkemizi yaşanılır olmaktan uzaklaştırıyor.

 

Bir şehit yakınının, "ne oldu da müzakere sürecinden birden savaş sürecine geçildi" sorusunu biz de soruyoruz. 7 Haziran seçim sonuçlarının siyasi iktidar partisini memnun etmemesinin bedelini bu ülkenin gençleri ödemeye mecbur mudur? "400 vekil" isteyenlerin, istediklerini alamamasının acı sonuçlarına bu ülke tanık olmak durumunda mıdır? Savaş üzerinden mevcut durumunu korumak ve pekiştirmek isteyenler amaçlarına gençleri öldürerek mi ulaşacaktır?

Gençlerin ölümü canımızı anlatılmaz biçimde yakıyor. Ancak gençleri kimin ve hangi zihniyetin, hangi karanlık emel sahiplerinin ateşe attığını da çok iyi biliyoruz.

 

"Artık yeter" diyoruz. Türkiye savaştan çok çekti, yeni bir savaş sürecine tahammülü yok artık bu ülkenin. Hiçbir koşul ileri süremeden ellerin tetikten çekilmesini istiyoruz.

 

Savaş kararı verenlere, sağda solda bomba patlatanlara, kurşun sıkanlara, çocuklara kıyanlara inat, bizler barışa sahip çıkmaya, barış siyasetini hayata geçirmeye kararlıyız. Aksi durumda bu ülkenin geleceği olmayacağını biliyoruz. Çocuklarımız için, yarınlar için savaş siyasetini reddediyor, silahların bir daha kullanılmamak üzere ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiriyoruz.

 

Dağlıca`daki ve Iğdır`daki saldırılarla yüreğimizin dağlanması, bizlerin barış çağrısında daha da ısrarcı olmamızı zorunlu kılıyor. Zorunluyuz; barış ve kardeşlikte ısrar edeceğiz.

 

 

TMMOB

Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu