SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta Madımak Otel'de gericiler tarafından gerçekleştirilen katliam ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

28 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde gerici güruhların Sivas’ta Madımak Otelini kuşatarak yaktığı demokrat, toplumcu yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz. Onları unutmadık, unutturmayacağız.

1993 yılındaki Sivas katliamı, geçmişten bu yana yapılan birçok gerici faşist katliam zincirininin bir halkasıdır. 16 Şubat 1969 İstanbul Kanlı Pazarı, 1 Mayıs 1977 İstanbul, 16 Mart 1978 İstanbul Üniversitesi, 17 Nisan 1978 Malatya, 10 Ağustos 1978 Ankara Balgat, 3 Eylül 1978 Sivas Ali Baba Mahallesi, 9 Ekim 1978 Ankara Bahçelievler, 19-26 Aralık 1978 Maraş, 16 Mayıs 1979 Ankara Piyangotepe, 28 Mayıs-10 Temmuz 1980 Çorum, 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak, 12-15 Mart 1995 İstanbul Gazi Mahallesi, 20 Temmuz 2015 Urfa Suruç, 10 Ekim 2015 Ankara Garı katliamlarının failleri gerici faşist güçlerdir. Aynı güçler Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Abdi İpekçi, Cevat Yurdakul, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Kaftancıoğlu, Kemal Türkler, Çetin Emeç, Turan Dursun, Musa Anter, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Hırat Dink ve daha birçok cinayetin failidir.

Bu katliam ve cinayetlerle, toplumun aydınlanma kanalları ile toplumsal muhalefetin önünün terörle kesilmesi amaçlanmıştır. Biliyoruz ki, din-mezhep, inanma inanmama ve etnik köken farklılıklarını körükleyerek halk arasında düşmanlık tohumları ekmek, sömürü ve baskı düzeninin sürekliliğini sağlamak için başvurulan daimi bir politikadır. Bu nedenle günümüz Türkiye’sinde aydınlanma, laiklik, eşitlik, demokrasi ve adalet mücadelesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, Sivas katliamını ve ilerici güçlere yönelik tüm katliam ve cinayetleri lanetliyoruz. Odamız demokratik, laik, emeğin ve bilimin  aydınlattığı başka bir Türkiye mücadelesine kararlılıkla devam edecektir.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı