KONYA’DA KÜRT AİLEYİ HEDEF ALAN IRKÇI-FAŞİST KATLİAMI KINIYORUZ!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Konya'nın Meram İlçesine bağlı Hasanköy Mahallesi'nde 30 Temmuz 2021 tarihinde yaşanan ve Dedeoğlu Ailesi mensubu 7 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan faşist saldırıya ilişkin TMMOB 46. Olağan Genel Kurulu delegeleri tarafından 31 Temmuz 2021 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

KONYA’DA KÜRT AİLEYİ HEDEF ALAN IRKÇI-FAŞİST KATLİAMI KINIYORUZ!

Konya İli Meram İlçesi’nde ikamet eden Dedeoğlu ailesinden 7 kişinin, Kürt kimlikleri gerekçesiyle uğradıkları ırkçı saldırı sonucu hayatlarını kaybetmesinin derin üzüntüsünü duyuyor, faşist katliamı ve saldırganları kınıyoruz. Katliamda yaşamını yitiren ailemize rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Hayatını kaybeden aileye yönelik 12 Mayıs 2021 tarihindeki saldırıda 2’si ağır toplam 7 kişi yaralanmış, bu olayla ilgili tutuklanan 6 saldırganın 4’ü serbest bırakılmıştı. Ne yazık ki, Kürt kimlikleri nedeniyle sürekli tehdit altında bulunan Dedeoğlu ailesi gerektiği gibi korunamamış, aynı aileden 7 kişi önce vurularak, ardından evleri ateşe verilerek katledilmiştir.

Son zamanlarda Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilerek gerçekleşen saldırılardaki artış dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır. Yaşanan saldırılar, münferit adli olaylar değil, yıllardır süregelen toplumsal, ekonomik ve siyasi politikaların ürünüdür. Ülkeye ve siyasi hayata hakim olan kutuplaştırıcı dil, nefret söylemli ve ırkçı saldırıları körüklemekte, telafisi olmayan olaylara zemin hazırlamaktadır. Ayrımcılığa ve şiddete maruz kalan kesimlerin korunması konusunda kolluk kuvvetlerinin yetersizliği ve yargı süreçlerindeki cezasızlık, saldırganları cesaretlendirmektedir. 

Yaşanan saldırıların gerek mülki amirler gerekse adli makamlarca münferit birer adli vaka olarak görülmeye/gösterilmeye çalışılması, saldırıların gerçek nedenlerinin ortaya çıkmasını ve bu nedenlerin ortadan kaldırılmasını engellemektedir.

Yaşanan son olayla Türkiye’de yaygınlaşan nefret söyleminin, kolluk güçlerinin bu tür olaylardan sonra gerekli güvenlik önlemlerini alma konusundaki yetersizliğinin ve etkin yargısal faaliyette bulunulmamasının bu katliamlara davetiye çıkardığını bir kez daha görmüş bulunmaktayız.

Kürtlere yönelik yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan bu saldırıları kınıyoruz. Kürt kimliğini taşımaktan ve Kürtçe dilini kullanmaktan kaynaklı ırkçı saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı ve bir arada yaşama kültürünü zedeleyen politikalardan ve söylemlerden derhal vazgeçilmelidir.

Irkçı saldırıların önüne geçmek için herkesi ortak tepki koymaya davet ediyor, soruşturmanın etkin bir biçimde yürütülerek faillerin cezalandırılmasını, ihmali olan kamu görevlileri hakkında da idari ve adli soruşturmaların başlatılmasını talep ediyoruz.

TMMOB 46. Olağan Genel Kurulu Delegeleri