HER GÜN KATLEDİLİYORUZ, ÇÜNKÜ CAYDIRICI CEZALAR VERİLMİYOR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Şubemizin de bileşeni olduğu Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP), Türkiye’de son dönemde öldürülen kadınlar için bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, son 8 ayda 208 kadının erkek şiddetinden öldüğünü, caydırıcı cezaların verilmesi çağrısında bulunarak, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın uygulanması istendi.

3 Ağustos'ta AZC Plaza önünde yapılan basın açıklaması söyle;

 

BASINA VE KAMUOYUNA

İktidarın tekelinde yürüyen sistem; ülkede adalet, hukuk, demokrasi, kadın, genç ve çocuk hakları adına hiçbir şey bırakmamıştır. İktidar;  Kadınlara yönelik her türlü şiddet, taciz ve tecavüz olaylarında yasalarda tanıdığı esneklik ile bu olayların yaşanmasına adeta çanak tutmaktadır.

 

İktidarın yürüttüğü kadın düşmanlığı ile yüzlerce kadın kurumu ve kadın birimleri kapatılmış, kadın mücadelesinde yer alan kadınlar tutuklanmıştır. Bizler şunu iyi biliyoruz; Onlar da bilmelidir ki en demokratik hakkımız olan yaşamak ve yaşatmak mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü haksızlığın meşrulaştırıldığı bir yerde direnmek en temel haktır. 

 

Antalya’da 28 Temmuzdan beri kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun dün cansız bedeni bulundu. Fail mimar Mustafa Murat Ayhan önce cinsel saldırıda bulunmuş  sonra genç kadını  vahşice katlederek ormanlık alana gömmüştür. Bu cinayet haberinden sonra günlerce kayıp olan Emine  Gökkız’ın cansız bedenide ormanlık alanda ağaca asılarak bulunmuştur. İntihar süsü verilen bu ölümün de araştırılmasını talep ediyoruz. 

Geçtiğimiz gün Konya’da ırkçılık yüzünden katledilen aileden de 4 kadının yaşam hakkı elinden alınmıştır. Özgecan’ların unutulmadığı ülkemizde gün geçmiyor ki, kadın cinayetlerine bir yenisi eklenmesin .Evrilmek istenen yeni Türkiye kadınların sürekli olarak aşağılandığı ikincilleştirilmenin sistematik hale getirildiği, kadın cinayetlerinin katlanarak arttığı, kadın bedeninin, kimliğinin ve emeğinin bütün olarak sömürüldüğü nesneleştirildiği kadın cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı ülke haline gelmiştir.

2021 yılının  ilk 8 ayında 208 kadın erkek şiddeti ile katledilmiştir.

Yaşanan bu vahşet Türkiye’nin her kentinde kadına yönelik şiddetin, kadın katliamlarının nasıl organize bir şekilde uygulanabildiğini gösteriyor. Her yerde kadını katledenler erk zihniyeti ve politikalarıdır.  

 

Kadınların yaşamını güvence altına alan başta İstanbul Sözleşmesi’ni ve her türlü koruyucu uygulamayı yürürlükten kaldırarak, erkek faillere iyi hal indirimleri vererek ya da tutuksuz yargılama ile erkek şiddetinin çarkını dizayn etmekten geri durmadığı sürece şiddetin ve kadın katliamlarının önlenmesi mümkün olmayacaktır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, İstanbul Sözleşmesi ‘ ni ve 6284 sayılı yasayı derhal uygulayın.

 

 

Her gün katlediliyoruz,  Çünkü caydırıcı cezalar verilmiyor

 

Öldürülüyoruz, Çünkü failleri devlet koruyor.

 

Öldürülüyoruz, Çünkü şiddete maruz kalan kadınların sesi duymazdan geliniyor.

 

Buradan bir kez daha haykırıyoruz iktidarın meşrulaştırdığı kadın kırımlarına karşı sebebi ne olursa olsun sessiz kalmayacağız ve mücadelemizi her koşulda sürdüreceğiz.   Bu politikalara karşı kadın mücadelesini her gün biraz daha büyütürek alanlarda durmaya devam edeceğiz. 

 

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP)