1EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE HALKIMIZI BARIŞI HAYKIRMAYA ÇAĞIRIYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Şubemizin de bileşeni olduğu Amed Emek ve Demokrasi Platformu 1 Eylül Dünya Barış Gününe ilişkin basın açıklamasında bulundu.

 

Şube sekreterimiz Arin ZÜMRÜT'ÜN katılımıyla 24 Ağustos’ta Eğitim Sen 1 nolu şubede gerçekleşen basın açıklaması şöyle;

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Amed Emek ve Demokrasi Güçleri olarak bizler, emek ve demokrasi mücadelemizde savaşa karşı; barışı ve insanca yaşamı, çatışmaya karşı; müzakere ve diyaloğu, nefrete karşı; kardeşliği ve birlikteliği, tekcilige karşı; farklılıklarımızla birarada yaşamın mümkün olduğunu ifade ediyoruz. 

Savaşların, çatışmaların son bulmasına dönük bugüne kadar yapılan ve yaptığımız çağrı, talep ve girişimlerin dünden daha fazla bugün için anlamlı oldugunainaniyoruz. Dunya üzerindeki çatışma ve savaş halinin devam ettiğine, Orta Doğu özelinde uzun yıllardan beri devam eden savaş ve çatışma halinin günden güne can almaya devam ettiğine şahitlik ediyoruz. Irak, Suriye, Yemen, Fisiltin ateş ve barut altındayken bu kezuzun süredir Amerikan kontrolünde olan Afganistan’dan Amerikan kontrolünün sonlandırılması ile Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği ve ülkedeki çatışma ve gerilim hali artmıştır.

Kürt Sorununun demokratik temelde çözümü ve barışın, ülkeyi yöneten AKP-MHP iktidarının ve devlet aklının bölgedeki “savaş ısrarına” ve “çözümsüzlük politikalarına” rağmen mümkün olduğuna inanıyoruz. BizEmek ve Demokrasi Güçleri olarak hassasiyetle üzerinde durduğumuz ve gerçekleşmesi için çaba sarf ettiğimiz silahların susması ve sorunların müzakere yolu ile çözülmesi konusundaumudumuzu yitirmiyoruz.Bilindiği üzere, 2013 Newroz’uyla beraber başlamış olan ateşkes ve devamındaki çatışmasızlık hali tüm Türkiye’de ve ve özellikle de bölgemizde barış havası yaratmıştı. Ancak Barış sürecinin meşakatli gerçeği göz ardı edilmiş, tarafların ateşkesi bozması ve devamında Türkiye’de gelişen siyasal, askeri ve toplumsal değişimlerin dayatmasıyla AKP-MHP bloğu tarafından bu süreç tamamen sonlandırmış ve hatta tam tersi yönünde politikalar hayata geçirilmiştir.

Ülkede yaşanan ekonomik darboğazın gerçek anlamda bir yoksulluk isyanına dönüştüğü, siyasal kesimlere yönelik baskı, saldırı ve katliamların yaşandığı, yerlerinden olan Suriyeli ve Afgan sığınmacılara karşı şiddetin can aldığı ve özellikle emekçi Kürt yurttaşlara karşı girişilen katliamların yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz.  Bu siyasal yönetim; gericiliği, faşizmi, emperyalizm ile iş birliği içinde halklarımıza, emekçilere başta da Kürt halkı olmak üzere kendi kaderlerini tayin etme, kendi demokratik yaşantısını kurma konusundaki iradesine saldırılar yapılarak zülüm, açlık ve sefaleti reva görüyor. Buna karşı bizler büyük bir direniş ve örgütlü mücadeleyle cevap olabiliriz.

Bizler Barış istemenin bedelinin canlarımız olduğunu acı tecrüblerle edinmiş, Barış, Emek ve Demokrasi Şehitlerinin yoldaşlarıyız. Ve bir daha haykırıyoruz ki; Kirli hesaplara kurban edilecek bir tek canımız bile yok. Barışın iyileştirici gücüne hepimizin ihtiyacı var. Çünkü Barış çıkar hesaplarından uzak, pazarlık masalarında konuşulamayacak denli ciddi ve uğruna mücadele etmeyi göze alacak kadar değerlidir. Zor olanı istiyor ve bu yolda mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Bizler AmedEmek ve Demokrasi Güçleri olarak, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde barışın daha fazla haykırılması, yapılacak mitinge görkemli bir katılımla, barışa olan özlemin alanlarda haykırıldığı güne dönüşmesini talep ediyoruz.

Diyarbakır halkı olmak üzere bölgemizde yaşayan tüm halkları ve her kesimi 4 Eylül cumartesi günü İstasyon Meydanı’nda yapılacak olan ‘Barış Mitingi’ne katılmaya ve barış taleplerini daha gür bir sesle haykırmaya çağırıyoruz.

 

AMED EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ