1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNE İLİŞKİN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Amed Emek ve Demokrasi Platformu 1 Eylül Dünya Barış Gününe ilişkin ortak Basın Açıklaması gerçekleştirdi. Basın Açıklaması Şube Sekreterimiz Arin ZÜMRÜT tarafından okundu. 

BASINA VE KAMUOYUNA

Bölgemizin içinde bulunduğu çatışmalı günler Dünya Barış gününü kutlamayı daha anlamlı ve daha elzem kılmıştır. Bu nedenle kent bileşenlerinin oluşturduğu Demokrasi Platformu olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlamak için gerekli mercilere başvurduk. Ancak üzülerek görüyoruz ki bugünün anlam ve önemi hala bazı çevrelerce anlaşılmamakta ya da bilerek göz ardı edilmektedir.

Mitingimiz kentte herhangi bir güvenlik açığı oluşturmayacak şekilde düzenlenenebileceği halde iptal edilmiştir. İptal gerekçeleri olarak da Uluslar arası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği ve tabanda hiçbir karşılığı olmayan Partinin düzenlediği kurultaya bağlı olarak kentte üst düzey devlet erkanının bulunması gösterilmiştir. Eklemek isteriz ki mitingimizin iptaline ilişkin gerekçeli kararı 31 Ağustos'ta vermeleri düşündürücüdür.Verilen yazıda istiyorsanız yarın yapabilirsiniz denilmiştir, kamuoyunun bildiği üzere bir mitingi düzenlemek için gereken bürokratik süre minimum üç gündür. Biz böylesi bir kararın böylesi bir zamanda verilmesini mitingimizin önüne engel koymak için hazırlanan bir senaryo olarak kabul ediyoruz ve soruyoruz: kentte üst düzey devlet erkânının bulunması ile barış mitinginin olması nasıl bir zafiyet oluşturuyor? Bürokratik gerekçeler bir mitinge müdahale etmek, iptal etmek için yeterli sebep midir?

Demokratik toplumlarda, gösterinin düzenleyicileri, görüşlerini ifade etmek ve mesajlarını iletmek için halka açık caddeler, yollar ve meydanlar dâhil olmak üzere, gösterinin yerini ve zamanlamasını serbestçe seçme hakkına sahiptir. Uluslararası standartlar gereğince, ülkelerin yasal çerçeveleri protesto etme hakkına ilişkin etkili, açık ve makul hükümler içermeli, sınırlamalar son çare olmalıdır. Eğer bir gösteri barışçıl ise, müdahalenin bir gerekçesi olamaz. Anayasa da şiddet içermemesi şartıyla toplanma özgürlüğü tanımakta ve koruma altına almaktadır. Barışçıl toplanma özgürlüğü, uluslararası sözleşmelerde örgütlenme ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olarak güvence altına alınmıştır. Temel bir insan hakkı olmasının yanında bir hak arama ve ülke yönetimine katılım aracı olarak demokratik bilinç oluşturma bir temel ölçüm kriterleri olarak değerlendirilmektedir.

Emek ve Demokrasi platformu ve kent bileşenleri olarak 4 Eylül günü yine barış çağrımız olacaktır. Bu bizim Demokratik yasal hakkımızdır. Bizler mitingin iptaline yönelik kararın doğru olmadığını toplumun barışa olan özlem ve sesinin kısılmaması gerektiğini ifade etmek istiyoruz.

 

                                                               EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU